25.5.2019 13:34 Päävalmentaja Jussi Laakso luottaa siihen, että hallitsevan mestarin keskittyminen on sunnuntaina kohdallaan.
Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso tietää, ettei Kouvot anna neljättä finaalivoittoa helpolla. Kuva: Ville Vuorinen
Se keväinen päivä muistetaan Kauhajoella kenties ikuisesti: 18. toukokuuta 2018.
Greg Manganon kylmähermoinen kolmonen oli juuri upottanut Salon Vilppaan. Himoittu Pantteripatsas kohosi vuosikymmenien odotuksen jälkeen kohti Kauhajoen liikuntahallin kattoa.
Ilmassa oli suurin määrin iloa, helpotusta ja ylpeyttä omista. Kyyneleiltäkään ei vältytty.
Sunnuntaina samaisessa ympäristössä on mahdollisuus vuodentakaisen uusimiseen. Karhu Basket johtaa Korisliigan loppuottelusarjaa jo turvallisen tuntuisesti otteluvoiton 3–1.
Perjantaina Karhu Basket suorastaan murskasi Kouvot Kouvolassa. 38 pisteen vierasvoitto finaaleissa on sarjassa kuin sarjassa harvinaista herkkua.
Kaiken kukkuraksi oranssipaidat ovat juhlineet voittoa kotiparketillaan viimeiset 19 otteluaan. Kouvot on siis vähintäänkin ahtaalla, se on selvää.
Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso kuitenkin tietää, ettei Kouvot taivu suosiolla.
– Ei missään nimessä voida nyt liikaa rentoutua. Kunnioitus finaaleja kohtaan on joukkueessa suuri. Ajatuksissa on vain ja ainoastaan yksi voitto, mestaruus. Meillä on nyt siihen kolme ottelupalloa, Laakso linjaa.
Laakson mukaan kukaan Kauhajoella ei ajattele homman olevan vielä paketissa. Vaikka 38 pisteen voitto on jättimäinen saavutus, ei se taannut kuin yhden voiton.
– Sarjoissa lasketaan voitot, ei piste-eroja. Me etenemme peli kerrallaan – suurella vakavuudella, mutta hymyillen.
– Emme tietenkään ajattele, että olemme nyt yhtäkkiä 40 pistettä Kouvoja parempi joukkue. Mikään ei ole muuttunut, Kouvot on edelleen erinomaisesti valmennettu ja sitkeä vastustaja. Heillä ei ole sinänsä mitään hävittävää, joten uskon heidän pelaavan hyvin.
Laakso on yhdessä valmentajaparinsa Janne Koskimiehen kanssa valmistautunut sunnuntaiseen kuin mihin tahansa koitokseen.
– Olen tässä katsonut perjantain ottelusta puolustuksellisia asioita, Janne taas hyökkäystä. Pian lyömme päät yhteen ja kokoamme joukkueelle eilisestä videokoosteen. Sen jälkeen on palauttava treeni, ei mitään ihmeellistä.
– Muutoin keskittyminen on jo täysin pois eilisestä. Vähän katsotaan joukkueen kanssa yksittäisiä tilanteita, miten Kouvot asioita teki.
Laakso on vakuuttunut, että vastapuolella pähkäillään jo pieniä muutoksia viidenteen kohtaamiseen.
– Veikkaan, että Jyri (Lehtonen) keksii jotain uutta. Siihen sitten reagoimme, mielenkiintoista nähdä.
Karhu Basketin ja Kouvojen molemmat kohtaamiset Kauhajoella ovat olleet loppuun asti hyvin tasaisia. Oranssipaidat eivät voi suinkaan tuudittautua 19 ottelun kotivoittojen putkeensa.
– Tässä kohtaa putket ovat yhtä tyhjän kanssa. Ei niistä ole mitään hyötyä. Yhtä voittoa nyt haetaan, vain sillä on merkitystä.
Kouvot heitti neljännessä finaalissa surkeasti, kun 22 kolmosesta vain yksi onnistui. Karhu Basketin leirissä tiedetään, että moinen tuskin toistuu.
– Tiedämme, että koko kauden Kouvot on heittänyt kolmosia meitä vähän paremmin. Se on edelleen oletus. Meillä on kaikki tieto siitä, miten hyvä Kouvot on, Laakso alleviivaa.
Laakso kehui joukkueensa perjantaista esitystä parhaaksi hänen neljänä Kauhajoella viettämänään vuotena.
– Toisaalta Kouvot olisi voinut muutaman kolmosen osuakin, silti se ei olisi meidän suoritustamme juuri satuttanut. En siis ole huolissani, vaikka Kouvot heittäisi nyt kolmosia sisään. Meillä on kova luotto omiin kykyihimme.
Jos sunnuntaina kotijoukkue voittaa ja mestaruusjuhlat alkavat, on huominen samalla Laakson viimeinen ottelu Karhu Basketin käskyttäjänä, siis ainakin toistaiseksi.
– Ei sellaisia ajatella, ei ole ollut tuo lainkaan mielessä. Kun kausi on ohi, niin silloin mietitään näitä juttuja ja muistellaan kokemuksia, Laakso sanoo.
Suomen mestaruus on katkolla ensimmäisen kerran sunnuntaina klo 16 alkavassa loppuottelussa Kauhajoen Liikuntahallilla. Ottelu on katsottavissa sekä Yle TV2:lta että Elisa Viihde Sportilta.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.