Kataja jatkaa Korisliigan kärjessä

8.11.2006 Joensuun Kataja vahvisti sarjajohtoaan Korisliigassa ottamalla keskiviikkokierroksella 86-79 (43-28) -kotivoiton Lappeenrannan NMKY:stä. Kataja on kivunnut sarjakärkeen voittamalla kahdeksasta viime pelistään seitsemän.

Tasainen peli eteni alusta asti Katajan komennossa, vaikka LrNMKY sai kahdella viimeisellä neljänneksellä kavennetuksi pariinkymmeneen pisteeseen venynyttä kotijohtoa.

Sami Lehtoranta rakensi Katajan voittoa 25:llä ja Petri Virtanen 22 pisteellä. Luke Lloyd kahmi Katajalle levypalloherruuden 16 irtopallolla. Steve Smith ja Michael Cuffee heittivät LrNMKY:lle 19 pistettä mieheen.

KTP:llä hurja kiri 

Kymenlaakson koripalloherruus kallistui tällä kertaa Kotkaan, kun KTP otti hurjalla kirillä 88-84 (32-48) -kotivoiton Kouvolan Kouvoista.

Seitsemästä viime pelistään kuusi voittanut KTP nousi sarjan kakkoseksi, kun se tuotti hyvän alkukauden jälkeen taantuneelle Kouvoille nyt jo neljännen peräkkäisen tappion.

KTP onnistui hurjassa takaa-ajossaan, kun se tavoitti Kouvojen kolmannella jaksolla jo 23 pisteen suuruiseksi kasvaneen johdon. Kouvot johti vielä viimeisen minuutin alkaessakin, muta Michael Poundsin kolmonen käänsi voiton KTP:lle.

Jerald Fields heitti voittajille 23 pistettä ja Jan-Michael Thomas 19. Chris Sandy oli Kouvojen tehokkain 26 pisteellä, mutta sortui liian usein pallonmenetyksiin.

ToPo haki keskiviikkokierroksen suurimman voiton Lahdesta, kun Namika Lahti kukistui murskalukemin 56-94 (40-44). Kotijoukkue johti peliä puolivälin vaiheille, mutta kaksi viimeistä kymmenminuuttista olivat ToPon näytöstä lukemin 50-16.

- Kyllä koris voi olla hienoa ja helppoa, kun kaikki pelaavat joukkueelle. Tänään eivät yksilöt loistaneet vaan koko joukkue, iloitsi ToPo-luotsi Pekka Salminen.

Logi Gunnarsson heitti ToPolle 25 pistettä, Alex Wesby 16 ja William Coley 15. Heikosti kotikoreihin osuneesta Namikasta Sidney Holmes pääsi tehokkaimmaksi vaatimattomalla 13 pisteen saldolla.

Pelin alku myöhästyi parikymmentä minuuttia, kun korirengas jäi alkuverryttelyssä donkin seurauksena Namika Lahden Vesa Mäkäläisen käteen.

Myös Honka paranteli tasaisessa keskikastissa asemiaan 87-79 (44-43) -kotivoitolla Team Componentasta.

Honka tavoitti numerollisesti tasaisessa pelissä Componentan johdon toisella neljänneksellä eikä päästänyt vieraita enää sen jälkeen edelle.

- Olimme koko ajan Honkaa pari askelta jäljessä, vaikka numerot saattoivatkin kertoa toista. Hongalla oli selkeästi enemmän vaihtoehtoja käytettävissään kuin meillä. Jouduin samalla polttamaan Chris Davisin ja Roope Suonion puhki, myönsi Componentan valmentaja Timo Hakamaa.

Monte Cummings erottui jälleen Hongan tehomieheksi 26 pisteellä. Jukka Matinen heitti 22 ja Matt Williams 17 pistettä. Karkkilan ykkönen oli Chris Davis 31 pisteellä. Roope Suonio pussitti 19 pinnaa. 

Tarmo yllätti Korihait

Porvoon Tarmo yllätti nousujohteisesti viime aikoina pelanneen Korihait Uudessakaupungissa selvällä 79-100 (38-56) -voitolla.

Voittajien paras korintekijä oli Ryan McDade 22 pisteellään, kun Korihaiden tehomiehistä Akeem Scott keräsi 30 ja John DeGroat 21 pistettä. McDaden ohella neljä muutakin porvoolaista ylsi kaksinumeroisiin pistelukemiin.

Tampereen Pyrintö katkaisi peräti kymmenen pelin mittaisen tappioputkensa vieläpä vierasvoitolla, kun Vantaan Pussihukat kukistui 94-101 (51-48). Tulos syvensi PuHun tappiokierrettä seitsemän pelin mittaiseksi.

PuHu voitti ensimmäisen neljänneksen 12 pisteellä, mutta sen jälkeen Pyrintö otti ohjat haltuunsa.

Miles Daniels pussitti Pyrinnölle 30 pistettä ja James Wright 23. Pyrinnön uusi yhdysvaltalaispeluri Marvin Black aloitti 15 pisteen teholla. Vaisun PuHun parhaita olivat Elias Kajander 18 pisteellä sekä Bilal Salaam ja Marwan Gaines 16 pisteillä.

(STT – Koris.net)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 10:12 Korisliiga

Kalle Mattila ja Pyrintö kahden vuoden sopimukseen

Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 18:07 Korisliiga

Erotuomarit valittu Korisliigan välieriin

Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

9.4.2026 12:38 Korisliiga

Pieti Poikola on Korihaiden uusi päävalmentaja ensi kaudesta lähtien

Korisliigan välieriin valmistautuva Uudenkaupungin Korihait tiedottaa tulevien kausien päävalmentajasta. Joukkuetta valmentaa ensi kaudesta lähtien kahden vuoden sopimuksella kolminkertainen Suomen mestari Pieti Poikola.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

Näytä lisää vastaavia