Kataja selviytyi lapualaishaasteesta, nautiskeli kahdeksannen perättäisen voittonsa

27.2.2014 Edellisellä Lapuan vierailullaan Korikobria vastaan nujertunut Kataja Basket selvisi torstaina kotijoukkueen salama-alusta ja hallitsi pelikenttää seuraavan kolmen jakson ajan. Joensuulaiset hakivat kahdeksannen perättäisen voittonsa Antti Kanervon ja Teemu Rannikon hääriessä voiton pääarkkitehteina.

Antti Kanervo osui lapualaisnaruihin torstaina. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Lapualaiset lietsoivat hurmosta kotiyleisössään siirtymällä ensimmäisen jakson viimeisen runsaan kahden ja puolen minuutin aikana 12–13-tappioasemasta 24–13-johtoon.

 

Kataja aloitti kuitenkin kirinsä heti toisen jakson alussa Antti Kanervon kuuden perättäisen pisteen myötä ja johti peliä parhaimmillaan kolmannella jaksolla 14 pisteellä. Pohjanmaalaisilta löytyi kuitenkin vielä ylimääräinen vaihde, ja kuutisen minuuttia ennen loppua Korikobrat oli palannut johtoon (70–69).

 

Sami Lehtorannan hyökkäyslevypallosta tippaaman kakkosen myötä Antti Kanervo onnistui kaaren takaa kahdesti ja Teemu Rannikko kerran. Kataja palasi johtoon, eikä enää menettänyt asemiaan pelin lähestyessä loppuaan. Kataja nappasi voiton pistein 81–89 (36–43).

 

– Kiihkeä ja vaikea matsi oli, mutta olen äärimmäisen tyytyväinen vierasvoittoon. Saatiin tehdä täysi päivätyö, että pisteet lähtivät matkaan, muistutti Katajaa luotsaava Jukka Toijala.

 

Kanervo (18/1) ja Rannikko (16/1/4 syöttöä) olivat myös joensuulaisten pistelingot. Kaksinumeroiset naputtivat myös Mike Morrison (11/6) ja Petri Virtanen (11/1), joiden lisäksi Sami Lehtoranta (8/7) oli mainiossa vireessä.

 

Korikobrista Kyle Fogg (27/5/5 syöttöä), Lawrence Kinnard (23/6) ja Marcus Kitts (13/17) olivat tehokkaimmat.

 

Kataja jatkaa pelejään huomenna Uudessakaupungissa.

 

(Basket.fi-STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

Näytä lisää vastaavia