Kataja varmisteli runkosarjan kärkitilaa

21.3.2012 Joensuun Kataja varmisteli Korisliigan runkosarjavoittoaan hakemalla keskiviikkona Helsingistä Torpan Pojista 83–96 (41–43)-vierasvoiton. Illan muut voittajat olivat Tampereen Pyrintö, KTP-Basket, Salon Vilpas sekä Nilan Bisonsin Loimaalla yllättänyt Lappeenrannan NMKY.

Sami Lehtoranta oli vireessä, kun Kataja haki voiton Kisahallista.

Pasi Riihelä pommitti kolmosillaan Biisonit nurin.

Tim Blue kunnostautui Kymenlaakson paikallispelissä.

Emmanuel Holloway johti Vilppaan voittoon Uudessakaupungissa.

Kenneth Lowen Pyrintö leikitteli Namika Lahden kustannuksella. Kuvat: Kai Kilappa, Kimmo Metsälä & Matti O. Koskinen.

Kataja piti johtoa ToPoa vastaan lähes läpi pelin, mutta ToPo roikkui muutaman pisteen päässä lähes kolmannen jakson lopulle asti. Viimeisellä neljänneksellä Katajan rutiini molemmissa kenttäpäädyissä oli kuitenkin ToPolle liikaa.

 

– Tämä oli meiltä tasainen esitys ilman notkahduksia. Tärkeintä oli se, että pystyimme vastaamaan ToPon aggressiivisuuteen ja pärjäsimme levypalloissakin, kun ToPo oli nyt pelissä hieman pienempänä, analysoi Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.

 

Katajan tasaiseen tehokvartettiin pääsivät Sami Lehtoranta (21/10), Jared Newson (19/6/3 blokkia), Antti Kanervo (16/2) sekä entistä seuraansa kurittanut Samuel Haanpää (14/8).

 

Yhä ilman Hanno Möttölää ja Kimmo Muurista pelanneesta ToPosta esille nousivat Justin Hawkins (26/3/3 syöttöä), Timo Heinonen (19/4) ja Carl Lindbom (16/5/2 blokkia).

 

LrNMKY yllätti Loimaalla

 

Lappeenrannan NMKY aiheutti kierroksen yllätyksen hakemalla Loimaalla voiton liigakakkosena majailleesta Nilan Bisonsista 86–88 (49–42)-lukemin. Tuloksen myötä LrNMKY viittä vaille varmisti pudotuspelipaikkansa, mutta saattoi maksaa Bisonsille runkosarjan kakkossijan.

 

Bisons johti hieman ennen taukoa jo 12 pisteellä, mutta ei kyennyt enää ratkaisevan iskuun. Leijonan lailla taistellut LrNMKY nousi edelle kolmannen jakson puolivälissä, eikä luopunut enää johdostaan.

 

Vieraiden sankariksi nousi hurjan illan pelannut konkarilaituri Pasi Riihelä (25/6), joka upotti seitsemästä kolmosyrityksestään kuusi. LrNMKY osui kaikkiaan 14 kertaa kaaren takaa. Lawrence Hamm (19/9) ja DeAndre Haynes (19/3/7 syöttöä) säestivät Riihelää. LrNMKY:n voiton tuomaa riemua himmensi Tyler Tiedemanin (5/1/4 syöttöä) loukkaantuminen.

 

Edelleen ilman Martin Zenoa ja Ryan McDadea pelanneesta Bisonsista parhaat olivat Jeb Ivey (19/5/4 syöttöä), Mikko Koivisto (18/3) ja Michael Nunnally (17/5).

 

Kymenlaakson herruus Kotkaan

 

Kymenlaakson koripalloherruus näyttää menevän tällä kaudella Kotkaan, kun KTP otti kauden kolmannen voittonsa Kouvoista 91–79 (45–40)-kotivoitolla.

 

KTP vahvisti voitolla pudotuspeliasemiaan, kun taas Kouvot tipahti jo kahden voiton päähän pudotuspeliviivasta. KTP voitti kaikki neljännekset muutamalla pisteellä, eikä Kouvot päässyt enää viimeisellä jaksolla kymmentä pistettä lähemmäs.

 

– Hyvä peli ja hyvä voitto sekä iso askel pudotuspeleihin. Silti puolustus ja muutama hyökkäyskin ovat vielä sellaisia, joita pitää parantaa, kritisoi KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.

 

Voittajien tehoista vastasivat tutut Antonio Crocker (28/5) ja Timothy Blue (23/11), joiden lisäksi Michael Pounds (15/1) oli vireessä. Kouvoja tahdittivat Anthony Brown (18/6) ja Josh Gonner (15/4/3 riistoa).

 

Vilppaalle jalansija pudotuspeleistä

 

KTP:n ja LrNMKY:n lisäksi tukevan jalansijan pudotuspeleihin otti Salon Vilpas, joka haki Uudessakaupungissa 72–80 (39–37)-voiton kotijoukkue Korihaista. Korihailla ei ole enää teoreettisiakaan mahdollisuuksia nousta pudotuspeleihin. Voitto oli Vilppaalle viides peräkkäinen ja Korihaille vastaavasti tappio viides peräkkäinen.

 

Korihait kamppaili tasaisesti vielä kolmannella jaksolla, mutta viimeisellä neljänneksellä Vilpas asettui tukevasti kuskin paikalle eikä enää luovuttanut johtoaan.

 

Salolaisten komeimmat teholuvut tyylittelivät Emmanuel Holloway (24/4/3 riistoa), Allen Durham (12/12) ja Roope Ahonen (12/3/4 syöttöä). Korihaista parhaassa vireessä olivat Jonathan Heard (27/5/4 syöttöä/3 riistoa) ja Nigel Moore (18/6/3 syöttöä).

 

Pyrinnölle helpot pisteet

 

Katajan runkosarjavoittoa vielä teoreettisesti uhkaava Tampereen Pyrintö otti kierroksen suurimman voiton kukistamalla kotipelissään liigajumbo Namika Lahden helposti 81–59 (41–32).

 

Pyrintö johti peliä koko ajan ja venytti eron kolmannella jaksolla ratkaisevasti 17 pisteeseen, vaikka parasta Pyrintöä ei Pyynikin illassa nähty.

 

Ilman kuumeista Antti Nikkilää pelanneesta Pyrinnöstä pääosaa näyttelivät Kenneth Lowe (20/6) ja Antero Lehto (13/2/4 syöttöä). Lahtelaisista pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Brant Bailey (21/8) ja Ryan Brooks (17/8/3 riistoa).

 

(STT)

Lisätietoja: Korisliiga


 
23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

Näytä lisää vastaavia