Katajan hurja 36 pisteen kolmas neljännes oli liikaa BC Nokialle

25.11.2018 19:12 Nokialaisjoukkue lähtee maaottelutauolle neljä peräkkäistä tappiota niskassaan.

Katajan ja Susijengin takamies Ilari Seppälä heitti sunnuntaina 20 pistettä. Kuva:Ville Vuorinen

Joensuun Kataja Basket otti sunnuntain ainoassa Korisliiga-kamppailussa kotivoiton BC Nokian kustannuksella 91–82 (39–43). Näin Kataja pääsee maaottelutauolle voittoisissa tunnelmissa.

Kataja Basketin voiton takeena toimi hurja kolmas neljännes, jonka aikana joensuulaiset takoivat peräti 36 pistettä.

– Tiedettiin jo ennen peliä, että jos annamme Nokian määrätä ottelun temmon, niin vaikea peli tulee. Puoliajan jälkeen saimme stoppeja ja pääsimme juoksemaan kenttää, joka on sitä meidän omaa pelaamista. Juostiin siinä oikeastaan Nokialta jalat alta, Katajan pelintekijä Ilari Seppälä (20/1/3s) tuumi Elisa Viihde Sportin haastattelussa.

Kataja heitti ottelussa peräti 41 kolmosta, joista 16 lävisti korirenkaan. Kahden pisteen heittoja joensuulaiset ottivat sen sijaan vain 30. BC Nokia voitti ottelussa levypallot peräti 46–29.

– Sellaista se on, kun vastustaja sumputtaa puolustuksessa korille. Silloin on kaarella tilaa ja heittoja on otettava, Seppälä selitti.

Katajan parhaaksi pistemieheksi nousi takamies Vincent Simpson 21 pisteellään.

BC Nokialle tappio oli jo neljäs peräkkäinen. Loukkaantumisista kärsinyt nokialaisjoukkue on kasannut kaikkinensa 13 ottelustaan kuusi voittoa. Joensuussa BC Nokia tuli toimeen seitsemällä pelaajalla, kun Niko Mattila loukkasi itseään alkulämmittelyssä.

Hyviä uutisia BC Nokialle toi Daniel Dolencin paluu tositoimiin. Dolenc tilastoi kauden ensimmäisessä ottelussaan lupaavasti 11 pistettä ja neljä levypalloa. Vierasjoukkueen tehokkain oli kapteeni Dragan Labovic 22 pisteellään ja 10 levypallollaan.

BC Nokian kausi jatkuu 8. joulukuuta kotiottelulla Helsinki Seagullsia vastaan. Kataja palaa Korisliiga-parketille 5. joulukuuta Kauhajoella.

Ottelutilasto

 
17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

Näytä lisää vastaavia