Korikobrille pelaajasopimuksia, Stefanovic liiganousijan valmentajaksi

26.7.2012 Paikan Korisliigassa kesäkuun lopulla saanut Lapuan Korikobrat on solminut tukun pelaajasopimuksia. Liiganousijan päävalmentajana aloittaa Nenad Stefanovic, joka on aiemmin valmentanut Kobria kaksi kautta päävalmentajan roolissa sekä kaksi kautta apuvalmentajan ja mentorin roolissa.

Nenad Stefanovic valmentaa Lapuan Korikobria kaudella 2012/13.

Jussi Turja tekee Korisliigan debyyttinsä kasvattajaseuransa takalinjoilla. Kuvat: Pentti Pekkala & Francois Perthuis.

Suomessa vuodesta 1999 viihtynyt Stefanovic on aiemmin valmentanut muun muassa Tapiolan Hongassa, Espoo Teamissa sekä Vantaan Pussihukissa.

– Olin Belgradissa, kun (Korikobrien manageri) Markku Turja soitti kertoakseen, että Kobrat on saanut paikan Korisliigassa. Olin todella onnellinen joukkueen puolesta, koska olen ollut jo niin pitkään osa joukkuetta, Stefanovic iloitsee Korikobrien tiedotteessa.

– Meillä on ollut hyvä tiimi valmennuksen suhteen, kuin minä, Ville (Turja) ja Markku olemme tehneet yhteistyötä. Täytyy sanoa, että siinä kaikki osat vahvistavat toinen toistaan ja keskinäinen luottamuksemme on erittäin hyvä.

Turja, Hintsala ja Umoru myös Kobriin

Viime kaudella USA:n pienten yliopistojen USCAA-sarjaa pelannut Lapuan Korikobrien kasvatti Jussi Turja (194 cm, 22 v) palaa kasvattajaseuransa paitaan. Turja on pelannut 36 nuorten maaottelua sekä kuusi kautta Korikobrien I divisioonajoukkueessa.

– Oli hieno kokemus käydä vuosi USA:ssa ja nähdä sikäläistä koripallokulttuuria. Opin todella paljon niin koripallosta kuin muustakin elämästä, mutta seikkailu jäi nyt vain yhden kauden mittaiseksi, kun Kobrat sai liigapaikan, Turja kertoo.

Täysin uusia miehiä Kobra-paidassa ovat Joensuun Katajasta siirtyvä Lasse Hintsala (195 cm, 28 v) sekä viime vuodet Kauhajoen Karhua Korisliigassa edustanut sentteri Henry Umoru (202 cm, 26 v). Hintsala on pelannut Korisliigaa BC Jyväskylässä, Lappeenrannan NMKY:n, Kauhajoen Karhun ja Katajan paidassa.

Aikaisemmin Korikobrat on solminut sopimukset Kauhajoelta siirtyneen Aleksi Huuskosen (188 cm, 24 v) sekä viime kauden pelaaja-valmentajansa Ville Turjan (193 cm, 29 v) kanssa.

– Olemme päässeet sopimukseen kahden amerikkalaispelaajan kanssa. Allekirjoitetut sopimukset ovat kuitenkin vielä matkalla, joten emme voi puhua nimistä, valaisee Kobra-manageri Markku Turja.

– Lisäksi haemme joukkueeseen vielä yhden amerikkalaisen takamiehen ja omien junioreiden lisäksi 1-2 suomalaispelaajaa, Turja jatkaa.

 
21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

Näytä lisää vastaavia