Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

25.9.2025 11:31 Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

Bisons Loimaan viime kausi oli monelle positiivinen yllätys. Vasta hiljattain takaisin Korisliigaan noussut joukkue kaivoi tiensä ylempään jatkosarjaan ohi monen varteenotettavan kilpailijan. Pelit kuitenkin päättyivät pudotuspeleissä nopeasti.

Kapteeni Vesa Heinoselle se jätti paljon enemmän nälkää kuin tyytyväisyyttä suoritukseen.

– Ymmärrän sen, että monelle tämä lopputulos varmasti kelpasi isossa kuvassa, mutta omaan korvaan kauden loppu oli mollivoittoinen. Kahta peliä puolivälierissä johdimme melkein parilla kymmenellä mutta annoimme voiton pois ja lähdimme suoraan kolmessa ottelussa laulukuoroon.

Heinonen tarkentaa ajatuksiaan todeten, että ottelusarjan varmasti voitti parempi joukkue – Kataja Basket oli pelannut jo numeroidenkin valossa erinomaisen kauden – mutta summerin soidessa oli vaikea ajatella asioita tästä näkökulmasta.

– Onneksi sain pian käännettyä asian päässäni niin, että huonon maun sijaan suuhun jäi nälän tunne, hän toteaa.

Syksylläkin harjoitusjakson aikana tunteet ovat seilanneet. Yhtäältä Heinonen kokee, että koossa on kokoonpano, jonka on mahdollista pelata aktiivista ja aggressiivista puolustuspeliä ja hyökätä myös laajalla rintamalla fiksusti. Toisaalta taas pelaajia ovat piinanneet viime hetken loukkaantumiset.

– Jos jotakin toivoisin tälle joukkueelle nyt, se on terveyttä. Olemme päässeet todella vähän harjoittelemaan koko porukka koossa, mutta täytyy hyväksyä, että se kuuluu tähän työnkuvaan, Heinonen pohtii.

Lisäksi edessä on Korisliiga-kausi, jossa voimasuhteita on täysin mahdoton ennustaa. Monet asiat ovat menneet uusiksi sekä sarjassa että seuroissa. Heinonen kuitenkin ottaa yhden opin mukaansa menneistä:

– Viime kausi osoitti meille, että tietynlainen tasaisuus runkosarjassa voi kantaa kaltaisemme joukkueen playoffeihin asti. Nyt tältä ryhmältä kaivataan isompaa kasvutarinaa. Uskon, että tämä biisonijoukkue kykenee siihen.

Tähän kasvutarinaan Heinosen on autettava joukkue ympärillään. Hän myöntää, ettei ole bussissa tai pukukopissa puheliaimmasta päästä mutta pyrkii siksi joka tilanteessa johtamaan nimenomaan esimerkillä.

Siihen puolestaan, miten pääkoppaa nollataan vaativan kauden pyörityksessä, kapteenilla on yksi lääke ylitse muiden: lavatanssit.

– Harrastukseni aiheuttaa usein huvittuneisuutta joukkuekavereissa, ja monet kysyvät neljäänkin kertaan, että olenko vakavissani, ennen kuin uskovat. Mutta totta se on, enkä ole hetkeäkään hävennyt vaan kerron aiheesta mielelläni, Heinonen sanoo hymyillen.

Kapteeni kertoo, että häneltä sujuvat kaikki perinteiset lajit foxista salsaan, ja hän kehittyy jatkuvasti. Tanssi on hyvin verrattavissa hänen toiseen harrastukseensa golfiin siinä, että kehittymiselle on vaikea löytää minkäänlaista rajaa, koska ne nojaavat enemmän taitoon kuin luontaiseen fysiikkaan. Tanssin ainutlaatuisiuutta hän perustelee kertoen:

– Tanssiessa pääsee hyvin irti ympäröivästä maailmasta. Erityisesti koronan jälkeen olen kokenut tarvetta sosiaaliselle ympäristölle, jossa hehkuu iloinen energia. Tanssi on ihmiselle myös hyvin primitiivinen asia, sillä kautta historian olemme kokeneet tarvetta liikkua musiikin tahdissa. Tiedän, että siihen kuuluu paljon stereotypioita, mutta pyrin ahkerasti taklaamaan sellaisia myyttejä ja markkinoimaan tätä yleistä hyvinvointia lisäävää harrastusta.

Loimaalaisille korisfaneille Heinosella on jopa suora vinkki tarjolla:

– Käyn usein Pappisten kesälavalla, ja vähän matkaa Turun suuntaan löytyy Auran nuortentalo. Tansseihin voi tulla, vaikkei vielä osaakaan!

Bisons Loimaa 2025-26 pähkinänkuoressa


Korisliiga-kausi 2025-26 pyörähtää käyntiin perjantaina 3. lokakuuta kolmen ottelun voimin! Kaikki joukkueet nähdään parketilla avausviikonlopun aikana 3.-5.10. Ruutu-palvelu välittää kaikki Korisliigan ottelut kotikatsomoihin.

 
17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

Näytä lisää vastaavia