Korisliiga-kierroksella tasalukujen murskajaiset

29.12.2007 Perjantaisella Korisliiga-kierroksella nähtiin peräti neljä tilastorajapyykin saavutusta. Kahdeksatta kauttaan Hongan peräsimessä luotsaava Mihailo Pavicevic saavutti kuudentena päävalmentajana kautta aikain pääsarjatasolla 200. runkosarjavoiton, kun Honka kukisti Tampereen Pyrinnön. Muut tasalukujen saavuttajat olivat Lappeenrannan NMKY:n Petri Virtanen, Joensuun Katajan Andre Foreman ja KTP Basketin Jari Vekkilä.

Kaikkien aikojen valmentajaykkösenä runkosarjaotteluiden voittomäärissä on Kari Liimo, jolla on tilillään 465 voittoa. Montenegrolaisen, 49-vuotiaan Pavicevicin voittoprosentti runkosarjasta on 70,9, mikä on kaikkien aikojen toiseksi paras. Ykkösenä on helsinkiläistä ToPoa 1990-luvun lopussa valmentanut Aaron McCarthy (77,0 %).

Honka on neljästi edennyt Suomen mestaruuteen saakka Pavicevicin komennuksessa, viimeksi viime keväänä.

- Jos pysymme terveinä, niin olemme valmiita puolustamaan mestaruutta, vakuutti Pavicevic Pyrintö-pelin jälkeen saatuaan pelaavaan miehistöön takaisin pitkäaikaispotilaat Monte Cummingsin ja Jukka Matisen.

6000 pistettä, 800 syöttöä, 400 ottelua

Lappeenrannan NMKY:n takamies Petri Virtanen antoi Korisliigan ottelussa Joensuun Katajaa vastaan yhdeksän "namupassia" ja rikkoi 800 koriin johtaneen syötön rajan. Tarkalleen Virtasella on runkosarjapeleistä nyt 806 syöttöä, jolla hän on kaikkien aikojen syöttötilaston yhdeksäs. Ottelukohtaisena keskiarvona Petri Virtasen syöttömääräksi tulee 3,5. Kuluvan kauden paremmuustilastossa Virtanen on keskiarvollaan 4,1 neljäntenä.

Joensuun amerikkalaisvahvistus Andre Foreman puolestaan heitti Lappeenrannassa 15 pistettä ja rikkoi näin urallaan 6000 runkosarjapisteen rajan. Tarkka pistemäärä on nyt 6008, jolla ottelukohtaiseksi pistekeskiarvoksi tulee 19,5. Foremanin yhden ottelun piste-ennätys on 41. Tällä kaudella Korisliigaa pelanneista vain Pasi Kauha ja Sami Laaksonen ovat tehneet kaikkina aikoina runkosarjapisteitä enemmän kuin Foreman.

KTP Basketin Jari Vekkilä pelasi kotiareenallaan Karhuvuoressa Porvoon Tarmoa vastaan 400. runkosarjaottelunsa pääsarjassa. Karkkilan kasvatti Vekkilä aloitti SM-tasolla lokakuussa 1994 ja tulosta on syntynyt siitä lähtien 10,3 pisteen keskiarvolla, yhteensä 4121 pisteen edestä. Vekkilä on pelannut myös kaksi kautta ammattilaisena Saksan Bundesliigassa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
22.12.2025 12:45 Susijengi

Koriksen EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa

Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

21.12.2025 18:08 Naisten Korisliiga

Amerikkalaiskolmikko johdatti ViVe:n voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

20.12.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Saana Kujala upotti Hongan - PeKa kärjessä joulutauolle

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

19.12.2025 11:19 Strategia

Strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen – kuusi kehitysohjelmaa pyörähti käyntiin

Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.

18.12.2025 12:26 Pääjuttu

Lassi Nikkarinen siirtyy Hradec Kraloveen

Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

17.12.2025 21:50 Naisten Korisliiga

BC Nokialle kova vierasvoitto - HBA ja PeKa vahvoja paikallispeleissä

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.

Näytä lisää vastaavia