13.4.2013 Kymenlaakson ja Lounais-Suomen paikalliskamppailuiden lisäksi kevään 2013 puolivälierissä nähdään myös Karjalan paikallispeli, kun vuosikymmenen ajan toisistaan tiukasti mittaa ottaneet Joensuun Kataja ja Lappeenrannan NMKY iskevät yhteen. Kataja on sarjaan lähdettäessä selkeä ennakkosuosikki, mutta LrNMKY:lla on yllätyssaumansa.

EuroChallenge-pelien karaisema Joensuun Kataja lähtee Juho Nenosen johdolla kaatamaan...

..pitkästä aikaa ehjän kauden pelanneen Antti Niskasen LrNMKY:a.

Dan Coleman tuo iskuvoimaa Katajan korin alle..

..ja Katajalla on toisessa kenttäpäädyssä kädet täynnä töitä Jason Conleyn kanssa. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Francois Perthuis & Matti O. Koskinen.
Joensuun Kataja on urakoinut kuluvalla kaudella lähes NBA-kaliiberin otteluruuhkan EuroChallenge-menestyksensä johdosta.
Kataja ylsi Euroopan kolmossarjassa aina kahdeksan parhaan joukkoon ja pakottivat Ranskan liigakärki Gravelinesin selkä seinää vasten Joensuussa ennen kuin joutui myöntämään vieraansa paremmakseen. Eurotaipaleen päätyttyä Kataja urakoi maratontahtiin 11 peliä 24 päivään – ja voitti niistä yhdeksän.
– Onhan tämä ollut huikea suoritus. Täytyy ihailla pelaajia ja heidän motivaatiotaan päivästä toiseen. Olin totta puhuen hieman huolissani vanhemmista pelaajistamme, mutta ihan turhaan; onhan esimerkiksi Petri Virtanen pelannut parhaan kautensa kotimaassa aikoihin, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala summailee.
Joensuulaiset hakivat EuroChallengessa aimo tukun kovia päänahkoja mm. Turkin, Latvian ja Romanian miljoonabudjeteilla operoivista joukkueista. Eurokokemus on näkynytkin pitkin kautta Katajan suorittamisessa.
– Virhetilastoista nyt ainakin huomaa, että kovuutta ja ehkäpä likaisuutta on tarttunut, väsyneistä jaloista puhumattakaan, Katajan Juho Nenonen vitsailee.
– Totta puhuen euromenestys tuotti ilman muuta tietynlaista virkeyttä ja itseluottamusta tähän tekemiseen. Näistä lähtökohdista on hyvä lähteä hakemaan sitä ensimmäistä mestaruutta.
Kataja oli runkosarjan neljässä kohtaamisessaan Lappeenrannan NMKY:a vastaan ylivoimainen. Ammattivalmentajien ikiaikaiseen tapaan Toijala toppuuttelee tuudittautumasta liikaa ennakkoasetelmien kaavioihin.
– Syksyllä juuri kukaan ei antanut Namikalle mahdollisuuksia, mutta he olivat käytännössä kiinni pudotuspelipaikassa jo joulutauolla. Se kertoo paljon joukkueesta ja Lassi Tuovin tekemästä työstä. Namika on hyvin roolitettu joukkue ja meillä on ihan riittämiin haasteita heitä vastaan, Toijala miettii.
Kataja myllytti LrNMKY:a neljässä kohtaamisessa keskimääräisellä 26,5 pisteen voittomarginaalilla, jonka lisäksi joukkueen kymmenen viimeistä kohtaamista ovat päättyneet joensuulaisten voittoon.
– Me olemme tällä kaudella pelanneet Katajaa vastaan 16 neljännestä, joista olemme voittaneet yhden. Teoriassa se voisi kertoa kaiken tämän puolivälieräsarjan ennakkoasetelmista, LrNMKY:n päävalmentaja Lassi Tuovi arvioi.
– Toisaalta olemme saaneet tällä kaudella pelata vain 20 ottelua parhaalla mahdollisella kokoonpanollamme, ja voittaneet niistä 14. Tämän vuoden puolella olemme voittaneet kaikki neljä parhaalla kokoonpanolla pelaamaamme peliä. Katajaa vastaan olennaista tulee olemaan se, ketkä pelaajistamme ovat pelikunnossa.
Pelikunnossa on ainakin ensimmäistä kauttaan LrNMKY:ssa pelaava helsinkiläislähtöinen Antti ”Jumppa” Niskanen, jonka mukaan missio lappeenrantalaisjoukkueessa on selvä: Katajan rattaisiin niin paljon kapuloita kuin mahdollista.
– Meillä on ollut paljon loukkaantumisia ja olemme pelanneet niin monella erilaisella kokoonpanolla, että tässä on itse kukin joutunut pelaamaan jollain muulla kuin luontaisella pelipaikallaan. Ainakin itse koen oppineeni pakon edessä aika paljon, Niskanen arvioi.
– Onhan tämä aikamoinen Daavid vs. Goljat -asetelma, mutta myönnetään, että Joensuulla on Daavidin asemassaan ihan hyvät mahdollisuudet haastaa meidät, lennokas takamies-laituri virnistää.
Vakavoiduttuaan Niskanen pukee sanoiksi tunnelmat Lappee-leirissä.
– Minä olen ainakin ihan kyllästynyt häviämään Katajalle joka matsissa yli kymmenen pinnaa.
Kataja
* vain kolme ulkomaalaispelaajaa voi kuulua pelaavaan kokoonpanoon yhtä aikaa
LrNMKY
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.