28.4.2020 09:00 26-vuotiaalle takamiehelle tuleva kausi on jo 11. Korisliigassa. Viime kausi oli tilastojen valossa Lehtorannan uran paras.

Lehtoranta on pelannut uransa aikana 389 ottelua Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Jatkosopimus on kestoltaan vuoden mittainen. Viime kaudella 194-senttinen Lehtoranta viimeisteli keskiarvoikseen 8,9 pistettä, 3,1 levypalloa ja 3,1 koriin johtanutta syöttöä.
- Kyllä tämä oli ehkä paras vuosi urallani. Sain valmennusjohdolta paljon vastuuta, ja se lisäsi itseluottamustani, sanoo Joonas Lehtoranta seuran tiedotteessa.
- Kaiketi tässä on kasvanut henkisestikin – vähän niin kuin pojasta mieheksi. Jos joskus ennen tuskastuin omiin epäonnistumisiini, niin nyttemmin osaan ehkä olla itselleni sallivampi. Koripalloilu on nopea peli, ja virheitäkin sattuu. Niitä ei kuitenkaan voi jäädä pitkäksi aikaa murehtimaan, hän jatkaa.
Lehtorannan palkintokaapista löytyy SM-kulta Karhu Basketista keväältä 2018 sekä neljä himmeämpää Korisliiga-mitalia kasvattajaseura KTP:n paidassa. Kaudella 2014-15 hänet valittiin Korisliigan kauden kehittyneimmäksi pelaajaksi.
- Hän pystyy ratkomaan pelejä monipuolisesti, ja saisi ratkoa vielä enemmänkin. Mutta suurin vahvuus Joonaksella on puolustuksessa. Hän on ottanut sen kunnia-asiakseen ja on siinä loistava, päävalmentaja Tomi Kaminen kommentoi Kymen Sanomissa tuoretta jatkosopimusta.
KTP-Basketilla on Lehtorannan lisäksi sopimukset Michael Poundsin, Markus Rautasalon, Emil Uotilan ja Joonas Timosen kanssa tulevaksi kaudeksi.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.