Kouvojen kalenterivuosi 2024 on käynnistynyt loistavasti – tänään kaatui Pyrintö yli 20 pisteellä

3.3.2024 18:55 Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kouvot otti kotivoiton Tampereen Pyrinnöstä.

Joel Mäntynen (#1) ja Ricardo Lindo (donkkaamassa) ovat Kouvojen avainpelaajia. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Miesten Korisliigan runkosarjan päättyessä Kouvot kärsi ikävän vastoinkäymisen jäämällä vain pienellä erolla alemman jatkosarjan puolelle. Nyt jatkosarjan neljästä pelistä kuitenkin kolme on päättynyt voittoon, ja koko kalenterivuonna 2024 joukkue on tähän mennessä voittanut kymmenestä pelistään seitsemän. Alempaa jatkosarjaa johtava Kouvot näyttääkin runkosarjasijoituksestaan huolimatta antavan melkoisen myrskyvaroituksen pudotuspelejä varten.

Tänään Kouvojen käsittelyssä kaatui vieraana käynyt Tampereen Pyrintö. Ottelu päättyi rajulla piste-erolla, 76–55.

Voitokkaiden isäntien ehdoton tilastohirmu oli Ricardo Lindo, joka upotti 20 pistettä sekä kahmi kymmenen levypalloa ja kolme riistoa. Vedossa oli myös Joel Mäntynen, jolle kirjattiin 16 pistettä ja hurjat neljä torjuntaa.

Päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi Ruudun haastattelussa:

– Puolustuksemme avain oli se, miten sopeuduimme heidän hyökkäämiseensä. Meillä oli pieni levypallo-ongelma ensimmäisellä puoliajalla, mutta se parani selkeästi toisella. Hyökkäyspäässä tämä oli meille tyypillinen peli pitkän tauon jälkeen, koska menetimme palloa keskiarvoamme enemmän ja heitimme huonommin kaaren takaa, mutta olin sen sijaan tyytyväinen siihen, miten pelaajat pelasivat johtoasemassa.

Pyrinnön paras tilastorivi oli Nighael Ceaserin 17 pistettä, 12 levypalloa ja kolme riistoa. Pyrintö on parhaillaan alemman jatkosarjan kolmantena eli ensimmäinen joukkue playoff-viivan alapuolella.

Ottelutilastot

 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia