14.1.2021 20:17 Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Kouvottaret nappasi selvän voiton Märskystä. Honka puolestaan nousi voittoon viimeisellä jaksolla.
Sarah Toeaina oli jälleen hurjana. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
HBA sai vieraita Kouvolasta, kun Kouvottaret matkasi pääkaupunkiin. Vierasjoukkue haki Helsingistä pisteet 82-63.
Ensimmäinen jakso oli tasainen. Joukkueet eivät saaneet eroa toisiinsa tauolle mentäessä, vaan tilanne oli 19-19.
Toisella jaksolla vierasjoukkue otti ottelun hallintaansa. Joukkueen amerikkalaiskaksikko oli isossa roolissa, kun se karkasi puoliajalle 11 pisteen johtoasemassa.
Kolmas jakso oli vähäpisteinen molemmilta joukkueilta. Kouvottaret lähti viimeiselle jaksolle johdossa tilanteessa 56-46.
Viimeisellä jaksolle joukkueet tekivät pitkään pisteitä tasatahtiin. Kouvolalaisjoukkue ratkaisi pelin jakson jälkipuoliskolla ja vei pisteet mukanaan 82-63.
- Kouvottaret oli tänään parempi levypalloissa ja sai liikaa etenkin hyökkäyslevypalloja ja sitä kautta toisia yrityksiä. Me taas viimeistelimme huonommalla prosentilla, vaikka saimme luotua hyviä tilanteita, HBA:n Silja Viita totesi.
Sarah Toeaina oli ottelussa hurjalla pelipäällä. Hänelle merkittiin 37 pistettä ja 13 levypalloa. Pelitilanneheitot upposivat 64 % tarkkuudella. Aliyah Collier teki tupla-tuplan. Hän sai kasaan 12 pistettä ja 16 levypalloa. HBA:sta Viita teki 24 pistettä ja nappasi seitsemän levypalloa.
- Sarjatauon jälkeen pelit ovat kulkeneet hyvin, mutta mikään peli ei ole helppo. Joukkuekaverini pelaavat erittäin epäitsekkäästi ja minulle pelataan paljon palloa, mutta yksin en pystyisi näihin pistelukemiin, Toeaina pohti.
Helsinkiläisjoukkue on sarjassa kuudennella sijalla. Kouvottaret on viidentenä.
Tapiolan Honka sai vieraita Lappeenrannasta, kun Catz matkasi Espooseen. Honka otti ottelusta voiton 78-62.
Lappeenrantalaisjoukkue aloitti ottelun Mariah Kingin johdolla pirteästi. King upotti ensimmäisellä jaksolla kymmenen pistettä ja hänen johdollaan joukkue pääsi ensimmäiselle tauolle johdossa 21-17.
Toisen jakson vei nimiinsä Honka. Kokenut Taru Tuukkanen upotti hyvin pisteitä ja puoliajalle mentiin tasatilanteessa 33-33.
Peli jatkui tasaisena myös puoliajan jälkeen. Catz onnistui kuitenkin ottamaan johdon jälleen itselleen Veera Pirttisen kolmen pisteen heittojen avulla. Viimeiselle jaksolle lähdettiin jännittävästä tilanteesta 53-51.
Honka tuli terävänä tauolta ja aloitti yhdeksällä peräkkäisellä pisteellä. Niiden turvin joukkue nousi johtoasemaan. Tästä Catz ei enään toipunut vaan voitto jäi Espooseen 78-62.
Tuukkanen teki ottelussa tupla-tuplan. Hän upotti 15 pistettä ja haki 18 levypalloa. Gabriela Bronsonille kirjattiin 20 pistettä ja yhdeksän levypalloa. Pirttinen oli vierasjoukueen ykkönen. Hän teki 16 pistettä.
Lappeenrantalaisjoukkue on sarjassa yhdeksäntenä. Honka on neljännellä sijalla.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.
Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta yhdellä ottelulla. Ylemmän jatkosarjan kamppailussa Kouvottaret kaatoi kotonaan ToPo:n 105-74.
Kaudella 2024–25 naisten Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Tyson-Thomasille jo kauden kolmas.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.