2.11.2023 20:49 Naisten Korisliigassa pelattiin torstaina yksi ottelu. Siinä kaksi edellistä otteluaan hävinnyt Kouvottaret haki vierasvoiton Forssasta 89-71 (35-28).

Re'Shawna Stone pelasi vahvan ottelun. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Kouvottarien ottelun aloitus oli tahmea, mutta sen jälkeen joukkue otti johtoaseman itselleen. Pitkään oltiin lähes tasoissa, mutta vierasjoukkueen vahva toisen jakson loppu takasi joukkueelle seistemän pisteen taukojohdon.
Kolmannella jaksolla molemmat joukkueet upottivat heittonsa korkealla prosentilla. Vieraiden vahva hyökkäyspelaaminen jatkui aina loppuun asti ja sen turvin joukkue nappasi sarjapisteet mukaansa.
- Alku oli meiltä huono. Sen jälkeen, kun saimme juonesta kiinni, peli oli meidän kontrollissa. Jade Vegan palloskriineissä olimme hieman jäljessä. Kolmas jakso oli aikamoinen hurlumhei-jakso. Neljännellä jaksolla pysyimme kontrollissa ja saimme tarvittavat stopit, joiden ansiosta saimme tapettua tämän pelin, Kouvottarien päävalmentaja Joonas Frimodig kertasi.
Shaiquel McGruder pelasi ehkä kauden parhaan pelinsä. Hänelle merkittiin 26 pistettä ja 11 levypalloa. Re’Shawna Stone 14/8/10 koriin johtanutta syöttöä oli lähellä tripla-tuplaa. Shelby Cheslek oli Alun tehopelaaja 15 pisteellä ja 11 levypallolla.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.