Kouvottarien ensimmäiset kiinnitykset ovat Vähäuski ja Blomfelt

18.5.2020 08:47 Naisten Korisliigan Kouvottaret ovat tehneet ensimmäiset pelaajasopimuksensa tulevalla kaudelle, kun joukkueessa jatkavat myös ensi kaudella Henriikka Vähäuski, 18, ja Yasmine Blomfelt, 21.

Yasmine Blomfelt jatkaa Kouvottarissa myös ensi kaudella. Kuva: Ville Vuorinen.

Jo kahden kauden ajan Kouvottaria edustanut Vähäuski pelasi viime kaudella Kouvottarien paidassa  keskimäärin 15 minuuttia ottelua kohden 3,9 pisteen ja 3,8 levypallon keskiarvoilla. Kouvot-kasvatti on myös pelannut nuorella urallaan kolme nuorten maaottelua.

– Henriikka otti nuoresta iästään huolimatta viime kaudella ison roolin penkiltä tulevana isona pelaajana ja onnistui tässä varsin mallikkaasti. Henkka on kehittänyt itselleen sisäpelin lisäksi uskottavan kolmen pisteen heiton, mikä on monipuolistanut hänen peliään, Kouvottarien tuore päävalmentaja Joonas Frimodig kommentoi Kouvottarien tiedotteessa.

Blomfeltille viime kausi oli hänen ensimmäisensä Kouvottarissa, jossa hän väänsi reilussa seitsemässä peliminuutissa 1,4 pistettä ja 0,7 levypalloa ottelua kohden. Kouvottaria ennen häneltä löytyy pääsarjakokemusta kahden kauden verran EBT:stä.

– Erittäin hyvät ja odottavat tunnelmat jatkosta Kouvottarissa. Mahtavaa päästä jälleen treenaamaan ja pelaamaan tutun porukan kanssa. Tulevan kauden tavoitteena on henkilökohtaisten taitojen kehittäminen ja tietysti mitalit kiinnostavat. Entistäkin yhtenäisempi Kouvottaret ja oman roolin vakiinnuttaminen joukkueessa ovat myös toivelistalla. Blomfelt kommentoi.

Kouvottaret tiedotti aiemmin, että joukkueen päävalmentaja tulevalla kaudella on Frimodig, jonka apuvalmentaja toimii Reetta Piipari.

 
23.4.2026 20:22 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voiton päässä mestaruudesta

Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.

20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

15.4.2026 13:59 Naisten Korisliiga

Erotuomarit valittu Naisten Korisliigan finaaleihin

Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

Näytä lisää vastaavia