2.4.2023 19:50 KTP-Basket tasoitti puolivälieräsarjansa Kataja Basketia vastaan 1–1:een.

Juho-Matti Henttonen (vas.) siivosi ansiokkaasti korinalusia KTP:n voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigan puolivälierissä vallitseva trendi on ollut korkeamman sijan 2–0-johto, mutta KTP-Basket päätti tänään erottua joukosta. KTP voitti Kotkassa ottelunsa Kataja Basketia vastaan 77–70 ja tasoitti näin ollen sarjan 1–1:een.
KTP:n kovimmat tilastonikkarit ottelussa olivat Juho-Matti Henttonen 15 pisteellä ja kymmenellä levypallolla sekä Jordan Giles 21 pisteellä.
Katajan tähtipelaaja puolestaan oli tänään Galin Smith 16 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla.
– Tämä oli hyvin samankaltainen ottelu kuin lähes kaikki vierasottelumme tällä kaudella. Tekeminen on epätasaista, ja heti kun teemme yhden mokan, päästämme helpon korin tai koemme huonon vihellyksen, niin se vaikuttaa aivan liian paljon ja liian pitkään, Katajan päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi Ruudun ottelulähetyksessä.
Korisliigan puolivälierät jatkuvat taas perjantaina 7. huhtikuuta.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.