KTP palasi voittokantaan Korihaiden vieraana

23.10.2018 20:36 Kotkalaiset pelasivat Uudessakaupungissa vahvan toisen puoliajan.

KTP:n Joonas Lehtoranta teki seitsemän pistettä, vaikka pelasi virhevaikeuksien takia vain kymmenen minuuttia. Kuva: Ville Vuorinen

Kaksi edellistä Korisliiga-kamppailuaan hävinnyt KTP-Basket käänsi kelkkansa Uudenkaupungin Korihaiden vieraana. Loppulukemat 89–99 (52–50) kertovat vierasjoukkueen vahvasta toisesta puoliajasta.

Vielä ensimmäisellä puoliajalla näytti, että Korihait on matkalla toiseen peräkkäiseen voittoonsa. Muun muassa 210-senttinen Mika Nuolivirta näytti kauden parastaan. Nuolivirran kymmenen pistettä johdatti kotijoukkueen puoliaikatauolle kahden pisteen johtoasemassa.

Toisella puoliajalla kotkalaisten rakoillut puolustus tiivistyi huomattavasti. Korihailla oli vaikeuksia enää saada vapaita heittopaikkoja, niinpä kotijoukkueen heittoprosentit laskivat reippaasti.

– Se, että pystyttiin kairaamaan voitto parin aika heikon esityksen jälkeen, tuli tosi tärkeään paikkaan. Tästä on huomattavasti helpompi lähteä rakentamaan tulevaa, KTP-luotsi Tomi Kaminen tuumi.

Myös Korihaiden pelintekijä Mario Edwardsin pelaaminen tehtiin hankalammaksi kuin avauspuoliskolla. Edwards sai pienestä hiipumisesta huolimatta kasaan kelpo saldon: 14 pistettä, kuusi levypalloa ja 12 syöttöä, joista yhdeksän jo ennen puoliaikaa.

– Meillä on ollut vaikeuksia kolmansien jaksojen kanssa. Pelaamme aina ensimmäisen puoliajan hyvin, mutta jokin kolmannessa neljänneksessä aiheuttaa ongelmia, hämmentynyt Korihaiden päävalmentaja Damion Dantzler ihmetteli.

KTP:n tehot jakaantuivat melko tasaisesti. Paras oli sentteri Kevin Langford 21 pisteellään. Langfordia säestivät muun muassa Matt Williams Jr. 18 pisteellä ja Antto Nikkarinen 17 pisteellä. Myös avausviisikkoon noussut Juho Lehtoranta esitti kauden parastaan: reilussa 30 minuutissa 13 pistettä, neljä levyä ja kolme syöttöä. 

Korihait saa seuraavaksi vieraakseen Kouvolan Kouvot sunnuntaina. KTP:n ottelut jatkuvat sen sijaan jo perjantaina kotiottelulla Tampereen Pyrintöä vastaan.

Ottelutilasto

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

Näytä lisää vastaavia