KTP remusi Korihait ketoon – Korisliiga-ilta oli suomalaistähtien juhlaa

5.10.2021 20:18 Korisliiga-illan kahdesta ottelusta voittajiksi selvisivät KTP-Basket ja Helsinki Seagulls.

Remu Raitanen keräsi voitossa 25 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

KTP-Basket ei jättänyt tänään minkäänlaista tulkinnanvaraa kentän herruudesta. Kotikentällään Kotkassa pelannut joukkue lähetti Uudestakaupungista kylään tulleet Korihait kotimatkalle lukujen 103–63 saattelemana.

Pistehurmoksen kärkinimenä hääri heittäjä-ässä Remu Raitanen. Laituri nakutteli tauluun 25 pistettä huikealla 69 prosentin kokonaistarkkuudella, saalisti seitsemän levypalloa, jakoi neljä koriin johtavaa syöttöä ja nappasi näppeihinsä vielä kaksi riistoakin. Hänen vanavedessään, joskaan ei kaukana, ui joukkuetoveri Vili Nyman, jolle merkittiin 13 pistettä ja kahdeksan levypalloa.

– Tuntui hyvältä palata vanhan kotiyleisön eteen. Täällä on kiva pelata. Olemme monipuolinen joukkue, jolta löytyy voimaa ja heittotaitoa, totesi Nyman ottelun jälkeen Ruudun haastattelussa.

Korihaiden pistetiltastoa ottelussa johti Unique McLean, jolle merkittiin 23 pistettä mutta toisaalta myös kuusi pallonmenetystä.

Ottelutilastot

Lokkien kurssi suoristuu

Helsinki Seagulls esiintyi tänään kotikentällään huomattavasti varmemman näköisenä kuin viime ottelussaan Kouvolassa. Töölöläisisännät saivat vieraakseen Bisons Loimaan ja voittivat ottelunsa tasaisella työllä luvuin 83–71.

Ottelussa hyviä otteita esittelivät maajoukkueveteraanit Tuukka Kotti ja Petteri Koponen. Kotti keräsi 16 pistettä ja kahdeksan levypalloa, kun taas Koponen sai nimiinsä kymmenen pistettä ja seitsemän koriin johtavaa syöttöä.

Illan todellinen tähti oli kuitenkin Lassi Nikkarinen, joka iski tauluun 24 pistettä ja jakoi syöttöjä viisi kappaletta. Nousevan pelinjohtajan ruuti oli huomiota herättävän kuivaa, sillä kuudesta kaukoheittoyrityksestä upposi neljä.

– Pidimme paremmin huolta temmosta emmekä lähteneet juoksemaan, jos ei ollut paikkaa. On helppo pelata, kun ympärillä on kavereita, jotka tietävät, mitä voittaminen vaatii, sanaili pistetykki Nikkarinen Ruudun haastattelussa.

Bisonsin puolella eniten pisteitä keräsivät Cortez Edwards 16:lla, Kazembe Abif 15:llä ja Juho-Matti Henttonen 14:llä.

Ottelutilastot

 
21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

Näytä lisää vastaavia