Lahti Basketball kaatoi toistamiseen Katajan

22.12.2019 20:18 Sarjanousija otti kauden kolmannen voittonsa kotiparketillaan. Kaikkiaan lahtelaisjoukkueella on voittoja kasassa seitsemän.

Aleksanteri Ahola kantoi isoa vastuuta LaBan takalinjoilla Tuomas Hirvosen poissaollessa. Kuva: Ville Vuorinen

Lahti Basketball voitti kotiparketillaan Joensuun Kataja Basketin lukemin 86–69 (39–28). Lahtelaisjoukkue johti ottelua alusta loppuun asti.

Voitto oli Lahti Basketballille kauden seitsemäs ja kolmas kotiparketilla.

– Hyvät fiilikset. Aloitettiin tosi hyvin, mutta toinen jakso olimme pitkään purjeissa. Kolmannessa erässä saatiin muutama stoppi ja saatiin peli rullaamaan. Neljäs jakso jaksettiin pelata fiksusti, LaBan päävalmentaja Petri Velling kertasi.

Lahti Basketballin paras pistemies oli joukkueen tuorein hankinta Logan McLane (21/9). Ilman pelintekijä Tuomas Hirvosta pelannut LaBa sai apuja myös Courtney Stockardilta (19/3/8s). Aleksanteri Ahola (9/6) otti vakuuttavasti vastuuta pelin pyörittämisestä.

– Hyvä peli meiltä. Aloitimme hyvin, mutta kadotimme energisyyden toisessa erässä. Joensuu tuli melkein tasoihin, mutta puolustuksen stoppien kautta pidimme johtomme ja voitimme. Hyvä fiilis pelata ja odotan innolla seuraavia pelejä, McLane fiilisteli.

Katajan vierasottelun hahmo oli Earvin Morris (26/4).

– Onnittelut Lahdelle. He olivat meille yhtä vaikea vastustaja kuin viime pelissäkin Joensuussa. Päästiin toisessa erässä mukaan peliin, mutta nyt ei riittänyt. Huolestunut siitä, miten meidän kasetti hajoaa peleissä, Katajan käskyttäjä Juha Sten huomioi.

LaBan kaus jatkuu 28. joulukuuta Kotkassa. Kataja pelaa tuolloin Lapualla.

Ottelutilasto

 
5.2.2025 20:20 Korisliiga

Seagulls taivutti Bisonsin Forssassa

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

24.1.2025 21:22 Korisliiga

Vajaamiehinen Pyrintö tyly vieras Lapualla – Rusbatch ja Sakota tulikuumina

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).

24.1.2025 10:00 Korisliiga

Joulukuun kuukauden pelaaja René Rougeau valmistautuu piikkipaikalla jatkosarjaan: ”Viimeisen ottelun tappio oli Seagullsille tärkeä herätys!”

Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

20.1.2025 15:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

Näytä lisää vastaavia