31.5.2018 12:43 Lars Ekström jatkaa Lapuan Kobrien päävalmentajana kaudella 2018/19. Ekströmin apuna jatkaa menneellä kaudella vetovastuun Ekströmin sairastelujen aikana ottanut Ville Turja.
Lars Ekström jatkaa Kobrien päävalmentaja myös tulevalla kaudella. Kuva: Ville Vuorinen
Ekströmin mennyt kausi Kobrien peräsimessä oli valitettavan rikkonainen. Mies pystyi valmentamaan lapualaisia täyspainoisesti vain kauteen valmistavan ajanjakson, sekä pienen pätkän alkukaudesta, kunnes sairastelu vei Ekströmin pois penkin päästä.
- Minun puoleltani sopimus oli itsestään selvä. Kobrat hoiti asiani hienosti sairauteni aikana. Luottamus ja se, että saa valmentaa seurassa ja kaupungissa jossa on särmää, ovat minulle tärkeitä asioita. Hinku takaisin valmentamaan ja kilpailemaan on kova, Ekström toteaa seuran tiedotteessa.
- Hyvä asia on myös Ville Turjan jatko apuvalmentajana. Uskon, että yhdessä voimme tuoda joukkueelle paljon uusia asioita.
Apuvalmentajana jatkava Turja on toiminut Kobrissa pelaajana 1-divisioonaan noususta lähtien ja valmentajanakin jo lähes 10 vuotta, joista muutaman kauden divarissa myös päävalmentajana. Turja suoritti menneen kauden aikana Koripalloliiton Huippukoripallovalmentaja-tutkinnon (HKVT), joka päättyi toukokuussa.
- Viime kausi oli melkoisen raskas, kun Larsin sairastumisen myötä jouduin ottamaan vähän liian paljon vastuuta myös valmennushommista. Hienoa, että Lars jatkaa meillä niin pääsemme toteuttamaan viime syksynä suunniteltuja juttuja, Turja iloitsee.
- HKVT koulutus oli erittäin hyvä ja tuli varmasti parhaaseen mahdollisen aikaan. Kun itselle oli ehtinyt kertyä jo aika paljon erilaista tietoa, niin koulutuksesta sai todella paljon irti ja pystyi hyvin omaksumaan uusia asioita.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.