23.4.2021 09:12 Kuluneella kaudella pronssia voittanut Helsinki Seagulls on kiinnittänyt takakentälleen kaksi edellistä kautta BC Nokiaa edustaneen Lassi Nikkarisen, 24.
Päättynyt kausi oli Lassi Nikkarisen läpimurtokausi Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
187-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti on pelannut Korisliigaa kaksi edellistä kautta BC Nokiassa, jossa hän päättyneellä viimeisteli 10,7 pistettä, 3,1 leyvpalloa ja 4,8 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Ennen siirtymistään Nokialle Nikkarinen pelasi kaksi kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Montana State’n yliopistossa.
- Mahtava fiilis päästä pelaamaan takaisin omaan kotikaupunkiin ja näin kokeneeseen joukkueeseen. Odotan innolla, että päästään tositoimiin, Nikkarinen iloitsee Segullsin tiedotteessa.
- Lassi tuo kaivattua osaamista juuri sille sektorille, jossa meillä viime kaudella oli hieman vajetta eli pallonkäsittelytaitoa takakentälle. Hän osaa käyttää monipuolisesti ball screen -tilanteita, on röyhkeä viimeistelijä ja osaa myös heittää. Lassi on erittäin koripalloälykäs pelaaja. Hän käyttää älykkyyttä ja röyhkeyttä niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä, ollen yksi liigan parhaista pallollisen puolustajista. Olen todella mielissäni Lassin paluusta kotikaupunkiinsa ja siitä mitä hän pystyy tuomaan Gulls-ryhmään, joukkueen päävalmentaja Jussi Laakso tunnelmoi.
Nikkarinen on tuttu kasvo nuorten maajoukkueista, jossa hän on pelannut yhteensä 86 maaottelua eri ikäluokissa. Nikkarinen teki Susijengi-debyyttinsä kesällä 2020 maaottelussa Viroa vastaan. Lisäksi vyöllä on kolme haastajamaajoukkueen ottelua.
Nikkarisen sopimus Seagullsin kanssa on malliltaan 2+1-vuotta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.