8.8.2025 12:05 Maailman kuuluisimman jyväskyläläisen tittelistä kisaava Susijengin johtotähti Lauri Markkanen, 28, iloitsee mahdollisuudestaan päästä pelaamaan maaottelua lapsuuden ja nuoruuden kotikaupunkiinsa. Markkanen toivoo näkevänsä illalla täyden LähiTapiola Areenan ja saavansa joukkueineen runsaasti tukea Belgian kaatoon.

Lauri Markkanen ja Susijengi kohtaavat illalla Belgian. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Jyväskylä on mulle ihan erityinen paikka, Markkanen kuvailee suhdettaan kotikaupunkiinsa.
- Aina tulee lämmin ja kotoisa olo, kun tänne pääsee. Susijengin kanssa pelaaminen Jyväskylässä on edelleen harvinaista herkkua, josta pitää ottaa kaikki irti.
Jyväskylä on historiallisesti tunnettu ennemminkin jääkiekko-, ralli- ja pesäpallo- kuin koripallokaupunkina, mutta Markkasen tähden nousu viimeisen kymmenen vuoden aikana on nostanut koripallon profiilia myös Järvi-Suomessa. Eräs suurimpia syitä tälle on ollut kansallistakin huomiota kerännyt Lauri Markkasen koriskoulu.
- Mun mielestäni Jyväskylä on ottanut isoja harppauksia koriskaupunkina viime vuosina. Erityisesti juniorien määrän kasvu on ilahduttanut minua. Tietenkin parantamisen varaa löytyy vielä esimerkiksi olosuhdepuolella, mutta isot muutokset vie aina oman aikansa.
Kolme vuotta sitten Susijengi vei Jyväskylään ensimmäisen miesten maaottelun 34 vuoteen, kun Susijengi valmistautui EM-kisoihin ottelulla Ukrainaa vastaan. Jyväskyläläisyleisö sai ottelussa makeaa mahan täydeltä, kun Susijengi peittosi Ukrainan jatkoajan jälkeen ja Markkanen sivusi silloista yhden miesten maaottelun piste-ennätystä tykittämällä 42 pistettä.
- Sehän meni ihan käsikirjoituksen mukaan, naurahtaa Markkanen, joka kohenteli piste-ennätystä vielä yhdellä pisteellä voittoon päättyneessä EM-neljännesvälierässä Berliinissä kuukautta myöhemmin.
- Katsotaan, mitä hauskaa tänä vuonna keksitään. Tästä on tulossa iso kesä meille ja on siistiä päästä aloittamaan se juuri täällä Jyväskylässä.
Lipunmyyntidata kertoo, että Susijengin ja Belgian väliseen Jyväskylän derbyyn on vielä paikkoja jäljellä. Markkanen toivookin, että jyväskyläläiset intoutuvat sankoin joukoin perinteisesti Hipposhallina tunnettuun LähiTapiola Areenaan.
- Pelaajan on aina hauskempaa pelata, jos yleisöä on paljon ja se on äänekästä. Kolme vuotta sitten saatiin pelata täyden hallin edessä, millä oli ihan varmasti iso merkitys sille, että saatiin käännettyä ottelu jatkoajan kautta kotiin. Samanlainen meteli halliin tänään!
Susijengi ja Belgia kohtaavat Jyväskylän LähiTapiola Areenalla perjantaina 8.8. klo 18.30 alkaen. Liput otteluun täältä!
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Peräti kolme Susijengin pelaajaa selvitti alkuviikolla tiensä ammattilaissarjojensa kansallisiin finaaleihin. Daniel Dolencin Tindastoll kohosi veitsenterältä voittoon Stjarnania vastaan matkallaan Islannin finaaleihin, Aatu Kivimäen Patrioti Levice pyyhkäisi Slovakian semifinaaleissa Prievidzan tieltään voitoin 3-2 ja Mustapha Amzilin KB Trepca oli totutun suvereeni Kosovon semifinaaleissa.
Mikael Jantunen teki täydellistä työtä upottamalla vappuaattoiltana kaikki yhdeksän heittoaan , kun hallitseva mestari Fenerbahce peittosi Zalgiris Kaunasin näytöstyyliin 86-74 (51-33) Euroliigan toisessa puolivälieräottelussa. Fenerbahce johtaa puolivälieräsarjaa voitoin 2-0 ja on yhden voiton päässä paikasta Euroliigan Final Fourista.
Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.
Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.
Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.
Perttu Blomgren sai täydennystä mitalikaappiinsa torstai-iltana, kun hänen edustamansa Mitteldeutscher peittosi Pohjois-Euroopan koripalloliigan (ENBL) pronssiottelussa romanialaisen CSU Voluntarin pistein 92-76 (56-37). ENBL:n Final Four -turnaus pelattiin Mitteldeutscherin kotikaupungissa Weissenfelsissä.