Linda Ikonen KorsKun päätoimiseksi valmentajaksi

27.4.2022 08:11 Linda Ikonen on aloittaa 1.8. KorsKussa päätoimisena valmentajana. Linda tulee toimimaan WU15 ja WU14 ikäluokkien päävalmentajana sekä WU17 ja WU16 apuvalmentajana. Lisäksi Linda ottaa vastuuta uusien joukkueiden perustamisesta nuorimpiin ikäluokkiin. Linda aloittaa uudessa tehtävässään 1.8.

Kuva: KorsKu

Linda Ikonen on palkattu KorsKun ensimmäiseksi päätoimiseksi valmentajaksi kautta aikain. Linda on ollut KorsKun toiminnassa jo pari vuotta mukana ja toiminut mm. WU14 ja WU13 joukkueiden päävalmentajana. Ensi kaudella Linda tulee toimimaan WU15 ja WU14 ikäluokkien päävalmentajana ja WU17 ja WU16 apuvalmentajana. Lisäksi Linda ottaa vastuuta uusien joukkueiden perustamisesta nuorimpiin ikäluokkiin.

Aiempaa ja monipuolista valmentajakokemusta Lindalla on mm. YMCA Heinolasta ja Beat Basketista. Koulutukseltaan Linda on liikunnanohjaaja AMK, jossa hän on suuntautunut urheiluvalmennukseen. Tällä hetkellä viimeitelyn alla YAMK opinnäytetyö Koripalloliitolle. Linda on myös suorittanut koripalloliiton 2-tason koulutuskokonaisuuden ja Linda haluaa kehittää valmentajan polkuaan edelleen.

Alla Lindan omia mietteitä uudesta pestistään:

"KorsKussa on tehty viime vuosina laadukasta koripallovalmennusta ja odotan innolla tulevaa kautta. Pääsen toimimaan tutussa ympäristössä uudessa roolissa, kun oto-valmennus muuttuu päätoimiseksi. Joukkueet, joissa tulen vaikuttamaan, ovat minulle tuttuja aikaisemmilta kausilta, joten ympäristö johon pääsen on motivoiva ja lupaava! Tämän lisäksi pääsen käynnistämään uusia joukkueita, seuraamaan uusien pelaajien innostusta ja pelaajauraa lähietäisyydeltä, sekä rakentamaan lajirakkautta korikseen. Odotan tulevalta kaudelta onnistumisia, innostumista, oman osaamisen kehittämistä ja jatkoa laadukkaalle koripallotoiminnalle Korsossa!"

On KorsKun onni, että saamme pitää Lindan ja toivotamme Lindalle oikein menestyksekästä jatkoa kanssamme!

 
26.3.2024 08:00 Seura tiedottaa

Sykki etsii valmentajia

Helsingissä Haagan alueella toimiva Koripallo Sykki ry etsii kaudelle 2024–2025 valmentajia ja ohjaajia erityisesti nuorempien pelaajien joukkueisiin. Tarjolla on sekä pää- että apuvalmentajien paikkoja.

28.2.2024 13:35 Seura tiedottaa

LePy hakee valmentajia Unified-toimintaan

Unified-koripallossa kehitysvammaiset urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa.

23.1.2024 15:41 Seura tiedottaa

Porvoon Tarmo hakee juniorivalmentajaa

Porvoon Tarmo hakee innokasta ja osaavaa valmentajaa. Tule mukaan kehittämään juniorikoripalloa Porvoossa.

19.1.2024 12:25 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongan vahva panostus juniorityöhön tuottaa tuloksia

Tapiolan Honka tukee pelaajien kehityskaarta vahvasti tarjoamalla huippuluokan valmennuksen ja harjoitusmahdollisuudet sekä mahdollistaa polun juniorijoukkueista aikuisten kilpa- ja huippukoripallosarjoihin. Timo Mannosen tekemät tilastotutkimukset naisten ja miesten koripallon maajoukkue- ja pääsarjapelaajien pelaajapoluista osoittavat, että Tapiolan Honka on onnistunut pitkäjänteisessä työssä kasvattajaseurana.

7.8.2023 10:36 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY:n päävalmentajat kaudelle 2023-2024

Päävalmentajat vastaavat joukkueen valmentamisesta yhdessä valmennustiiminsä kanssa. Ylpeänä seura julkaisee kauden päävalmentajat, joista löytyy pitkän linjan valmennuskokemusta sekä osaavia, motivoituneita nuoria valmentajia hyvässä suhteessa!

19.7.2023 10:03 Seura tiedottaa

Valmentajaksi Porvoon Tarmoon

Seura hakee päätoimista valmentajaa seuran eri ikäisille junioreille.

19.6.2023 19:12 Seura tiedottaa

Valmentajaksi Sykkiin?

Seuramme nuorimpien joukkueissa on vielä muutama valmentajapaikka avoinna.

30.5.2023 14:17 Seura tiedottaa

ToPon valmentajat 23-24

ToPon tulevan kauden valmennustiimit alkavat muotoutumaan.

26.5.2023 11:48 Seura tiedottaa

ToPoLa hakee valmentajia

Touhun Pojat Lauttasaari ToPoLa on vuonna 1978 perustettu koripalloseura Helsingin Lauttasaaressa. Haemme valmentajia vielä muutamaan ikäryhmäjoukkueeseen.

24.5.2023 15:35 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongan päävalmentajat 2023-2024

Tapiolan Hongan tulevan pelikauden päävalmentajat on nimetty. Eri ikäluokkien päävalmentajien nimet ovat alla olevassa listassa. Hongan joukkueiden valmennuksesta vastaavat pääosin tutut nimet, mutta valmennusvastuissa on jonkun verran muutoksia edelliskauteen verrattuna.

Näytä lisää vastaavia