19.4.2019 18:16 Pitkäperjantaina Kreetan Heraklionissa päättyneet koululaisten MM-kisat olivat jättimenestys, kun Suomea tyttöjen koripallossa edustanut Mäkelänrinteen lukion joukkue voitti koululaisten maailmanmestaruuden. Mäkelänrinteen lukion poikien joukkue sijoittui turnauksessa 11.
Kuva: Tarja Luhtalampi
Koululaisten MM-kisat päättyivät suomalaisittain iloisiin voittojuhliin, kun Suomen tyttöjoukkue kaatoi MM-finaalissa Turkin lukemin 70-60.
Puolivälierässä Suomen tyttöjen joukkue oli kaatanut Ranskan, ja välierässä Kreikka koki suomalaiset liian vahvaksi. Finaalissa Turkki oli ensimmäisellä neljänneksellä niskan päällä, mutta Suomi otti ottelun haltuunsa toisella neljänneksellä. Tämän jälkeen Turkki ei enää päässyt kuskin paikalle, vaan Suomi sai pidettyä ottelun hyvin käsissään.
Suomi johti päätösneljänneksellä parhaimmillaan 13 pisteellä, mutta turkkilaisten kovat kolmen pisteen korit päätösminuuteilla kavensivat eron jo kuuteen pisteeseen. Lopussa Suomi ratkaisi ottelun vapaaheittoviivalta. Suomen voittolukemat olivat lopulta 70-60.
- Saimme hyviä kansainvälisiä pelejä ja kokemuksia siitä, miten meidän pitää toimia paineen alla sekä väsyneenä. Mäkelänrinteen urheilulukion tavoitteena on osallistua kansainvälisiin koulujen kisoihin ja menestyä siellä hyvin. Tässä onnistuimme, toteaa joukkueen päävalmentaja Pekka Salminen.
- Oli hienoa nähdä, että pelaajamme menevät vauhdilla eteenpäin kansainvälisillä kentillä. Muutama pelaaja otti huikeita harppauksia turnauksen aikana ja aina löytyi uusia vastuunkantajia tiukassa paikassa. Janette Aarnio ja Alexandra Ailus olivat Awak Kuierin ohella erittäin hyviä tässä turnauksessa.
Finaalissa Suomen tahtipuikkoa heilutti Awak Kuier, joka teki 24 pistettä, otti 14 levypalloa ja oli alituisena pelotteena suojelemassa omaa koria. Janette Aarnion saldo oli finaalissa 23 pistettä. Ebba Pekonen teki tilastot 7/10.
- Meidän puolustuksemme toimi koko turnauksen ajan hyvin. Oli ymmärrettävää, että ajoittain hyökkäyksen kanssa oli vaikeaa, kun pelaajia oli eri seurajoukkueista eikä yhteistä harjoitteluaikaa ennen turnausta ollut paljoa. Suomalaisen koripallon perusoppiin kuuluu se, että palloa liikutetaan hyökkäyspäässä hyvin – ja pelkästään sillä jo pääsee aika pitkälle, raottaa Salminen mestarijoukkueen menestymisreseptiä.
Poikien joukkue kaatoi tänään sijoitusottelussa Tanskan 67-46 sijoittuen turnauksessa 11.
Joukkueiden pelaajat olivat 01-syntyneitä tai nuorempia. Sekä tyttöjen että poikien joukkueen pelaajat koostuvat eri pk-seudun seurajoukkueiden pelaajista. Tyttöjen mestarijoukkueen runko koostui joukkueen päävalmentaja Pekka Salmisen mukaan pitkälti samoista pelaajista kuin 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue.
Tyttöjen MM-finaalin ottelutilastot >>
Nimi: |
Seurajoukkue: |
Janette Aarnio |
HBA |
Alexandra Ailus |
Honka |
Cia Eklöf |
HBA/Ringside |
Annika Hyttinen |
Honka |
Wilma Kivekäs |
EBT |
Awak Kuier |
HBA |
Noora Markkanen |
Honka |
Emerita Mashaire |
HBA/Ringside |
Viivi Palomäki |
HBA |
Ebba Pekonen |
HBA |
Saga Ukkonen |
HBA |
Silja Viita |
HBA |
Päävalmentaja: Pekka Salminen |
Susijengi jatkaa EM-kotikisoihin valmistavia maaotteluitaan sunnuntaina iltapäivällä Sosnowiecissä pelattavalla ottelulla Puolaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on nimennyt kolmentoista miehen kokoonpanon sunnuntain peliin.
Hallitseva maailmanmestari Saksa haki kolmannen voittonsa yhtä monessa EM-kisoihin valmistavassa maaottelussa kukistamalla Turkin kotonaan Münchenissa 73-71. Samaan aikaan Siauliaissa Liettua otti jo viidennen perättäisensä voittonsa löylyttämällä ilman Luka Doncicia pelannutta Sloveniaa 94-72.
Belgia-tuplaotteluissa voitokkaasti esiintynyt Susijengi saa seuraavaksi vastaansa kolmen vuoden takaisissa EM-kisoissa mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.
Susijengin ja Suomi-koriksen ykköstykki Lauri Markkanen on käynnistänyt maajoukkuekesän 48 ja 31 pisteen saldoilla kahdessa maaottelussa Belgiaa vastaan. Markkanen on kerännyt pelaamassaan 45 miesten maaottelussa 980 pistettä ja on lähellä rikkoa 1000 maaottelupisteen rajaan nopeimpana maajoukkuepelaajana kautta aikain.
Loimaan alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Kesän aikana pelatut SM-turnaukset Helsingissä, Tampereella ja Vantaalla ovat tarjonneet vauhdikkaita matseja ja upeaa koristunnelmaa, ja hienoissa puitteissa pelattavalta finaaliturnaukselta on lupa odottaa samaa.
Susijengin kanssa Tampereen EM-alkulohkossa kamppaileva Liettua otti neljännen perättäisen voittonsa yhtä monessa EM-kisoihin valmistavassa maaottelussa nujertamalla Latvian Riiassa 11 000 katsojan edessä lukemin 105–109. Liettuan sankari oli 20 pistettä viimeistellyt Rokas Jokubaitis.
19-vuotiaiden tyttöjen ja poikien SM-karsintojen lohkot on tehty rankingien mukaisesti ja lohkoille on arvottu järjestäjät. Samalla on vahvistettu 15-vuotiaiden Robert Petersen Cupin sekä 16- ja 17-vuotiaiden valtakunnallisten I divisioonien pelaamistavat.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Tampereen alakoululaiset
Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.