Marttinen jatkaa Korihaissa, Eerikinharju ja Leino uusina pelaajina haipaitaan

8.7.2019 13:26 Uudenkaupungin Korihait on solminut jatkosopimuksen laituri Miikka Marttisen kanssa. Lisäksi seura on tehnyt sopimukset laituri Elias Eerikinharjun sekä takamies Valtteri Leinon kanssa. Sopimukset kattavat kauden 2019-20.

27-vuotias Tampereen Pyrinnön kasvatti Marttinen ihastutti viime kaudella Uusikaupunki Areenan yleisöä päättäväisyydellään ja taistelutahdollaan. Debyyttikautensa tilastoiksi hän kirjautti 4,2 pistettä, 2,1 levypalloa ja 0,7 syöttöä.

– Sain Korihaissa hyvän debyyttikauden, vaikka joukkueen tulos olikin pienoinen pettymys. Meillä oli kuitenkin hyvä porukka ja tosi hauskaa, ja Uusikaupunki on mukava pieni paikka, missä kaikki on lähellä. Hyvillä fiiliksillä lähden siis kohti toista kautta haipaidassa, siitä jatketaan, mihin jäätiin, Marttinen sanoo seuran nettisivuilla. 

– Hyviä signauksia on jo alla ja viime vuotta nuorempi jengi tulossa. Vaikka itsekin olen pelannut Korisliigaa vasta vuoden, rooli tulee varmaan nuoressa joukkueessa olemaan eri tavoin vastuullinen kuin edellisellä kaudella. 

Uutena Korihaina syksyllä nähdään puolestaan 22-vuotias Elias Eerikinharju. ToPo Junioreissa korisoppinsa saaneen 187 senttisen Eerikinharjun kasvot saattoivat jäädä mieleen miesten 1A-divisioonan finaalisarjasta keväällä 2016, jolloin hän pelasi FoKoPon riveissä Korihaita vastaan. 

Forssan kauden jälkeen hän suuntasi Yhdysvaltoihin ja pelasi seuraavat kaksi kautta Floridassa, Santa Fen yliopistossa. Amerikasta tie kävi takaisin 1A-divarissa pelaavaan kasvattiseura ToPoon, jossa Eerikinharju pelasi kauden 2018-19 nakuttaen tilastokeskiarvoikseen 7,7 pistettä, 2,6 levypalloa ja 1,7 syöttöä. 

– Minulla on muutamia tuttuja kavereita Korihaissa, joten uskon sen osaltaan helpottavan joukkuekemian syntymistä. Toivon, että saamme tiimin hitsautumaan hyvin yhteen ja pääsemme kamppailemaan hyvistä sijoituksista liigassa, hän tunnelmoi. 

Samoissa tunnelmissa on myös haipaitaan alkavalla kaudella siirtyvä 24-vuotias, 183 cm pitkä takamies Valtteri Leino. Loviisalaisen Koripallohokin kasvatti Leino on pelannut mm. miesten 1A- ja 1B -divisioonaa Korikouvojen paidassa ja päässyt ottamaan tuntumaa myös liigaparketeille Kouvojen riveissä viimeksi kaudella 2017-18. 

Viime kaudella Leino ahkeroi 1B-divisioonaa edustavassa PuHussa merkkauttaen tehoikseen 18,2 pistettä, 4,2 levypalloa ja 3,3 syöttöä. 

– Tosi hyvä fiilis alkavasta kaudesta päästä Uuteenkaupunkiin ja Korisliigaan. On kova halu päästä näyttämään osaamistaan ja odotan mielenkiinnolla uusia haasteita, hän kommentoi tulevaa kautta haimiehistössä. 

Joukkueen päävalmentaja Jordi Juste toivoo näkevänsä Miikka Marttisen ottavan nuoressa joukkueessa vastuuta ja osoittavan johtajuutta. 

– Hänen jatkamisellaan on tärkeä merkitys paitsi pelillisesti myös uusien pelaajien kotiutumisessa joukkueeseen ja kaupunkiin, Juste sanoo. 

– Uskon, että Eerikinharjun fyysiset ominaisuudet ja vastaanottavainen luonne auttavat häntä sopeutumaan liigan pelityyliin nopeasti. Leino on puolestaan nopea ja erittäin hyvä heittäjä, joka tekee hyviä heittopaikkoja myös joukkuekavereilleen, Juste arvioi. 

Korihait on solminut aiemmin pelaajasopimukset tulevalle kaudelle laituri Elias Lahdensuun ja sentteri Henri Ventoniemen kanssa. 

Asiat

 
15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

Näytä lisää vastaavia