2.5.2012 Korisliigaan noussut Forssan Koripojat on solminut valmentajasopimuksen 38-vuotiaan Miikka Sopasen kanssa. Korisliigassa aikaisemmin tamperelaista Pyrbasketia sekä KTP-Basketia valmentanut ja lappeenrantalaisen Catzin luotsina naisten Suomen mestaruuden 2010 voittaneen Sopasen sopimus on 1+2-vuotinen.

Catz-luotsina naisten Suomen mestaruutta 2010 juhlinut ja aiempaa Korisliiga-kokemusta Pyrinnön ja KTP:n penkkien päästä omaava Miikka Sopanen on FoKoPon uusi päävalmentaja. Kuva: Kai Kilappa.
- Miikka on erittäin hyvä ja intohimoinen valmentaja ja pelaajia kehittävänä valmentajana hän sopii erinomaisesti tarkoitusperiimme, kommentoi FoKoPon puheenjohtaja Markku Molenius.
38-vuotias Sopanen aloitti valmentajauransa 1990-luvun lopulla Pyrbasketin kakkosvalmentajana. Hän debytoi pääsarjavalmentajana 2000-luvun alussa vain 29-vuotiaana ja tämän jälkeen miehen tie on kulkenut Lapuan, Jyväskylän, Kotkan, Lappeenrannan ja kahden sapattivuoden jälkeen Forssaan. Lisäksi Sopanen on tuttu kasvo Suomen nuorten eri maajoukkueiden valmennusjohdoista.
Sopanen odottaa innolla paluuta sorvin ääreen.
- On hienoa palata pienen sapatin jälkeen Korisliigan valmennustyöhön.
- Tarkoituksenamme on kehittää seuraa ja sen valmennusta niin, että vastaisuudessa se olisi hyvä paikka niille pelaajille, jotka haluavat kehittyä ja panostaa urheiluun, paljastaa Sopanen, joka miesten päävalmentamisen ohella konsultoi myös juniorityötä ja luo seuralle yhtenäistä linjaa.
Viime kaudella Koripoikien kakkosvalmentajana toiminut Juri Heinämäki jatkaa tehtävässään myös tulevalla kaudella.
FoKoPo jatkaa viime kauden pelaajiensa kanssa neuvottelua ja samalla kartoittaa myös ulkopuolisia pelaajia. Koripojilla on toistaiseksi voimassa oleva pelaajasopimus vain Markus Moleniuksen kanssa. Aiemmasta uutisoinnista huolimatta Joel Heinikoskella ei ole pelaajasopimusta tulevasta kaudesta, vaan optio, jonka mahdollisesta käytöstä sovitaan kesän aikana.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.