23.5.2025 11:00 Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.
Mikael Aalto heiluttelee kotikoreja Wintterissä ensi kaudellakin. Kuva: Korihait
– Halusin olla mukana sellaisessa joukkueessa, jossa on realistiset mahdollisuudet menestyä. Keskusteltuani valmentajien ja pelaajien kanssa olemme kaikki samaa mieltä yhteisestä tavoitteesta. Nyt on mukava päästä keskittymään harjoituskesään, Aalto sanoo sopimuksen varmistuttua.
30-vuotias Aalto kommentoi viime kautta hyvinkin kaksijakoiseksi. Henkilökohtaisella tasolla Aalto tilastoi Korisliiga-uransa huippulukemat, mutta pelaamista vaikeuttivat pari yllättävän sitkeää loukkaantumista.
– Aina loukkaantumisen kohdalla kestää jonkin aikaa päästä takaisin rytmiin. Sen haluaisi tapahtuvan nopeasti, mutta se ei ikinä tapahdu niin äkkiä kuin haluaisi. Siinä mielessä oli yllättävän vaikea kausi, Aalto analysoi.
Vaikka tilastolukemat osoittavat, että Aalto oli viime kaudella sarjan toiseksi paras kotimainen pistemies (15,4 pistettä per peli) ja kolmanneksi paras levypalloissa (6,2 levypalloa), ei sentteri itse halua puhua erityisestä superkaudesta juuri rytmin puutteen takia.
– Pitää silti muistaa, että loukkaantumiset kuuluvat urheiluun ja niitä pitää myös kunnioittaa, hän huomauttaa.
Joukkueen osalta Aalto kuvailee viime kautta ”oikein mainioksi”. Etenkin loppukautta kohden rutiinitaso nousi ja lopulta Korihait osoitti olevansa selkeästi Korisliigan viidenneksi paras joukkue. Toki parempaankin oli sauma.
– Kuuden parhaan joukkoon sijoittuminen ei ole itsestäänselvyys, ja pitää olla hyvä selvitäkseen sinne. Pienestä oli lopulta kiinni, että oltaisiin selvitty mitalipeleihin, Aalto kommentoi.
Viime kauteen mahtui Aallolla myös ensimmäiset kutsut miesten A-maajoukkuerinkiin. Marraskuussa loukkaantuminen esti kuitenkin pääsyn leirille, mutta helmikuussa Aalto teki Susijengi-debyyttinsä EM-karsintaottelussa Tanskassa.
– Oli hieno kokemus olla mukana jengiä. Kivaa oli olla siellä itse ammattilaisena muiden ammattilaisten joukossa ja tehdä asiat tarkasti sekä viimeisen päälle. Paljon oppia, nöyryyttä ja nälkää työntekoon jatkoa ajatellen, Aalto kertaa kokemustaan.
Aalto valmistautuu ensi kauteen luonnollisesti harjoitellen kovaa ja fiksusti kesän ajan.
– Tavoitteena on yksinkertaisesti parantaa suoritusta viime kaudesta, hän päättää.
Korihaiden päävalmentajana toimii Ivan Ivanovic, valmentajana Valtteri Pihlajamäki ja fysiikkavalmentajana Jyrki Sairanen.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.