10.10.2020 19:54 Naisten Korisliigan avauskierros jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin päivän otteluissa ylsivät ViVe, PeKa ja jännittävien vaiheiden jälkeen EBT.
ViVe nappasi avausvoiton Destinee Youngin johdolla. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Vimpelin Veto sai vieraakseen lauantain ensimmäisessä ottelussa sarjanousijan Tampereen Pyrinnön. Vimpelissä nähtiin kahden nuoren joukkueen kohtaaminen. Molemmat joukkueet tulevat taistelemaan samoista sijoituksista, joten ottelu oli molemmille todella tärkeä. Vimpeli otti lopulta kauden avauspisteensä 79-75.
Ottelun ensimmäinen puoliaika pelattiin tasaisissa merkeissä. Pyrintö karkasi jaksolla parhaimmillaan seitsemän pisteen johtoon, mutta puoliajalle mentiin kotijoukkueen komennossa 36-33.
Pyrinnöstä Reetta-Sofia Tulkki oli tehokkaana ja upotti 12 pistettä. Kotijoukkueen pisteykkönen ensimmäisellä puoliajalla oli kapteeni Destinee Young kymmenellä pisteellä.
- Lähdimme peliin tosi kovaa, mutta Vimpelin paikkapuolustus sekoitti meitä. Meidän vahvuutemme on joukkuehenki, jonka kautta selvisimme notkahduksestamme ja saimme pelin raiteilleen, Tulkki sanoi pelin jälkeen.
Toiselle puoliajalle ViVe tuli vieraitaan terävämmin ja karkasi heittopelinsä ansiosta jo 16 pisteen johtoon. Viimeiselle tauolle mentiin kotijoukkueen kymmenen pisteen johdossa.
Pelasimme nousujohteisen ottelun. Pyrintö aloitti tosi hyvin hyökkäyspäässä. Rupesimme jo toisen erän lopussa pelaamaan paikkaa ja kolmannessa erässä saimme Pyrinnön hyökkäyspelin staattiseksi, ViVe:n päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala totesi.
Viimeisellä neljänneksellä Pyrintö viritteli vielä hyvän kirin ja ottelun voittajaa saatiin jännittää aivan ottelun loppuhetkille asti. Emilia Anttila toi joukkueen vielä kolmen pisteen päähän, mutta lopulta pisteet jäivät Vimpeliin pistein 79-75.
- Voittomme avain oli tänään puolustus ja se, kun vaihdoimme paikkapuolustukseen. Sen myötä pääsimme tarvittavalle karkumatkalle. Olen tyytyväinen joukkueena pelaamiseemme, Young sanoi.
Young saalisti lopulta ottelun korkeimman pistemäärän 24 pisteellä ja keräsi 11 levypalloa. Hänelle tulitukea tarjosi Mariah Miller, joka upotti 17 pistettä ja napsi 13 levypalloa. Pyrinnöstä Tulkki kirjautti 20 pistettä ollen joukkueensa paras pisteiden tekijä.
Espoossa nähtiin kauden ensimmäinen paikalliskamppailu, jossa EBT ja Tapiolan Honka kohtasivat. Jännittävien vaiheiden jälkeen EBT nappasi pisteet 74-73.
Ottelun alussa molempien joukkueiden puolustus toimi, eikä kumpikaan joukkue päässyt juhlimaan pisteillä. Tasaisen ensimmäisen jakson vei nimiinsä Honka pistein 15-11.
Toisella jaksolla Hongan puolustus oli edelleen hyvää ja se pitikin vastustajien heittoprosentit alhaisina. Joukkue onnistui laajalla rintamalla ja kaikki kentällä käyneet pelaajat pääsivät pisteiden makuun, kun joukkue kasvatti johtonsa puoliajalle kahdeksaan pisteeseen.
EBT sai kolmannella jaksolla hyökkäyspelinsä rullaamaan. Erityisesti Lotta Vesiluoma sai heittonsa uppoamaan ja hänen johdollaan kotijoukkue kuroi eron umpeen. Viimeiselle tauolle mentiin tasatilanteesta.
Kotijoukkue jatkoi hyvää pelaamistaan viimeisellä jaksolla ja oli pitkään kuskin paikalla. Honka nousi kuitenkin viimeisillä minuuteilla rinnalle ja oli loppuhetkillä johdossa.
Ottelussa nähtiin todella jännittävä loppu. Gabriela Bronson upotti kahdesta vapaaheitostaan toisen ja kasvatti Hongan johdon kahteen pisteeseen, kun peliä oli kahdeksan sekuntia jäljellä. EBT pääsi vielä heittämään ottelun voitosta ja Lotta Eräkangas upotti kolmen pisteen heittonsa ja Espoo Basket Team nappasi kauden avauspisteensä 74-73.
Viime kaudelta tuttu Hannah Little oli kotijoukkueen tehokkain pelaaja. Hän kirjautti tripla-tuplan 19 pistettä, 14 levypalloa ja 11 syöttöä. Lotta Vesiluomalle kirjattiin 14 pistettä. Hongasta Bronson teki 16 pistettä ja joukkueen paidassa debytoineelle Taru Tuukkaselle merkittiin tupla-tupla 14 pisteellä ja 15 levypallolla.
ToPo sai Helsinkiin vieraakseen sarjan ennakkosuosikkeihin lukeutuvan Peli-Karhut. Kotkalaiset pelasivat hyvän ottelun ja hakivat pisteet 85-50.
Peli-Karhujen hyökkäyspeli oli heti ottelun alussa uomissaan ja joukkue upotti pelitilanneheittojaan hyvällä prosentilla. Vieraat karkasivat ensimmäisen jakson päätteeksi 26-14 johtoon.
Toisella jaksolla kotkalaiset kasvattivat johtoaan. Joukkueen puolustus terävöityi ja teki ToPon hyökkäyksen hankalaksi. Elena Melto oli puoliajan hahmo ja upotti 18 pistettä kovalla heittoprosentilla. Puoliajalla PeKa johti peliä 48-20.
- Saimme pelin aloitettua hyvin ja juostiin hyvin. Saatiin hyödynnettyä meidän kokoeroa hyvin heti alusta alkaen. Tosi iloista ja vauhdikasta hyökkäyspelaamista vaikka oli molemmat laituripelaajat poissa. Ja jos vastustajan pitää 50 pisteessä voi muutaman menetyksenkin ottaa. Niitä meille tuli liikaa, mutta silti hyvin kypsä ja ehjä esitys kauden avaukseksi, PeKan päävalmentaja Roope Mäkelä totesi ottelun jälkeen.
Kolmannella neljänneksellä peli tasoittui. ToPo sai hyökkäyspelinsä toimimaan paremmin ja joukkueet tekivät pisteitä tasatahtiin ja viimeiselle tauolle mentiin PeKa:n 69-40 johdossa. Viimeinen neljännes oli vain muodollisuus ja pisteet matkasivat Kotkaan 85-50.
PeKa heitti ottelussa 55 prosenttisesti pelitilanneheitot sisään. ToPon heittoprosentti jäi 31 prosenttiin.
- PeKa oli odotetun kova. Tiedettiin, että jos pysytään taistelemaan ja pelaamaan hyvällä tasolla pystymme kamppailemaan heitä vastaan. Niinä hetkinä, kun pystyimme kamppailemaan kovaa puolustuksessa ja taistelemaan levypalloista ottelu oli ihan tasainen. Kun näihin asioihin ei pystytty PeKa meitä rokotti. Ja niitä hetkiä tuli tänään liian paljon, ToPo:n päävalmentaja Niko Kuusi totesi.
Hyvin ottelun aloittanut Melto upotti lopulta 26 pistettä hyvällä prosentilla. Zykera Rice kirjautti tupla-tuplan 21 pisteellä ja 13 levypallolla. Kotijoukkueesta Nea Kuisma pääsi kaksinumeroiseen pistesaaliiseen 12 pisteellä.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.
Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.