6.11.2025 10:17 WINTER 3x3 -turnaus tulee taas. Tule mukaan päättämään koripallovuosi vauhdikkaiden 3x3-pelien merkeissä.

Kuva: Wasim Al-Nasser
Turnaus on suunnattu 2011–2016 syntyneille junioreille, ja turnauspelit pelataan lauantaina 20.12.2025 Namika Areenalla klo 13:30 alkaen. Vanhimpien sarjojen ottelut päättyvät viimeistään klo 19:30 riippuen ilmoittautuneiden joukkueiden määrästä.
Pelattavat sarjat:
Pojat U11 (2015-2016): 5-koon pallo, minikori
Pojat U13 (2013-2014): 3x3-pallo, iso kori
Pojat U15 (2011-2012): 3x3 pallo, iso kori
Tytöt U11 (2015-2016): 5-koon pallo, minikori
Tytöt U13 (2013-2014): 3x3-pallo, iso kori
Tytöt U15 (2011-2012): 3x3 pallo, iso kori
Ilmoittautuminen:
Ilmoittautumismaksu: 60 € / per joukkue. Ilmoittautumismaksu laskutetaan erikseen viikkoa ennen turnausta.
Jokaiseen sarjaan voi ilmoittautua enintään 8 joukkuetta ja kaikille joukkueille takaamme vähintään 3 ottelua. Viimeinen ilmoittautumispäivä on 10.12.2025
Ilmoittaudu mukaan osoitteessa https://www.hnmky.fi/3x3turnaus
Tämä on seuran ilmoitus. Koripalloliitto tarjoaa jäsenseuroilleen mahdollisuuden ilmoittaa koripallotoimintaansa liittyvistä asioista Seura tiedottaa -uutisissa.
Kempele Wild Duckz hakee koripallojunioreiden päävalmentajaa kehittämään juniorikoripallon urheilullista laatua ja rakentamaan toimintaa pitkäjänteisesti kasvavassa ja monipuolisessa seurassa.
Haluaisitko oppia koriksesta uutta, saada taitoihisi vankistusta tai viettää aktiivisen viikonlopun koriksen parissa? Leiri on suunnattu kaiken tasoisille naispelaajille ja -harrastajille.
Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa.
Kesäinen katukorisvaltaa Rauman! Hook Street Basket pelataan 4.7.2026 Otanlahden ulkokentillä, ja ilmoittautuminen turnaukseen on nyt käynnissä.
Kempower Easter Tournament järjestetään Lahdessa tulevana pääsiäisenä 3.-5.4.2026. Suomen kansainvälisimpään koripalloturnaukseen on ilmoittautunut jo 250 joukkuetta Suomesta ja ulkomailta ja vihellettäviä pelejä löytyy rutkasti!
Naisten joukkueesta on muodostunut olennainen osa LePyn oranssia perhettä. LePyn naisten peleissä vallitsee aina huipputunnelma; yleisö elää vahvasti mukana, ja ottelutapahtumissa näkyy seuran todellinen taika – tiivis ja lämminhenkinen yhteisö, jota kutsutaan oranssiksi perheeksi.
Hiihtoloman korisjunnujen taitoleiri järjestetään totuttuun tapaan Kisakalliossa 16.-18.2.2026. Leiri on tarkoitettu kaikille innokkaille ja kehittymishaluisille 2012-2015 -syntyneille junioripelaajille, tytöille ja pojille.
Helsinki Basketball Festival -turnaukseen on ilmoittautunut joukkueita ympäri Eurooppaa. Turnauksessa on vielä paikkoja vapaana. Tule haastamaan kansainvälistä tasoa!
Tapiolan Hongan pitkäaikainen juniorivalmentaja Olivia Eklund, 29, siirtyy valmentamaan sveitsiläiseen koripalloseura Swiss Centraliin sekä yhteistyössä Kriens Basketballiin. Tämän lisäksi Eklund on myös solminut sopimuksen sveitsiläisen ProBasketin kanssa.
Kevään kuumin koristurnaus pelataan jälleen toukokuussa Jyväskylässä. Turnauksessa vielä pari paikkaa vapaana. Ilmoita joukkueesi mukaan nyt!