Niko Kuusi Bundesliigan Eigner Angels Nördlingenin päävalmentajaksi

29.4.2024 10:38 Niko Kuusi on solminut päävalmentajasopimuksen Saksassa naisten Bundesliigaa pelaavan Eigner Angels Nördlingenin kanssa. Kuusen johdolla Torpan Pojat voitti tällä kaudella seurahistorian ensimmäisen Suomen mestaruuden ja Suomen Cupin.

Kuva: Ville Vuorinen

Kuusi saapui ToPoon viisi vuotta sitten naisten valmentajaksi. Tuona aikana joukkue on mennyt huimasti eteenpäin, kehittynyt ja saanut tekemästään työstä myös konkreettisia palkintoja mitalien muodossa. Pronssi, hopea ja kulta on komea värisuora viimeiseen kolmeen vuoteen, unohtamatta toki kahta voitettua Cup-mestaruutta.

⁠- Vuodet ToPossa ovat olleet todella antoisia ja opettavaisia, monella eri tapaa. Olen kehittynyt valmentajana ja tästä iso kiitos kuuluu myös Jussille, kenen kanssa olen saanut valmentaa naisten joukkuetta viimeiset viisi vuotta. Olen saanut nähdä ja olla mukana ToPon kehittyessä seurana, mistä varmasti iso osa on Jomin ja Jussin työn tulosta, unohtamatta kaikkia muita taustoissa toimivia henkilöitä. Tämä kaikki on heijastunut naisten edustusjoukkueeseen positiivisella tavalla, ja siitä saatiin palkinto tänä keväänä! Tämä ensimmäinen naisten mestaruus on meidän kaikkien ToPolaisten, Niko muistelee kulunutta aikaa seuran tiedotteessa.

Kuluvalla kaudella Kuusi on toiminut naisten joukkueen lisäksi myös ToPon juniorivalmennuksessa U16-tyttöjen mukana. Samoin ensimmäisinä vuosinaan ToPossa Kuusi oli mukana U19-tyttöjen valmennuksessa. Kuusi on siis ehtinyt jättää kuluneina vuosinaan seuran valmennukseen merkittävän jäljen. Hän on kehittänyt pelaajien lisäksi myös muita seuran valmentajia.

- Näiden viiden vuoden aikana olen lisäksi saanut tutusta moneen hienoon ihmiseen seurassa. Kiitos kuuluu myös kaikille pelaajille, joita olen vuosien varrella saanut valmentaa, kohdannut kentällä, kentän laidalla ja katsomoissa. Päällimmäisenä fiiliksenä on silti kiitollisuus. On ollut mahtava saada olla osana tätä seuraa ja yhteisöä!, Niko kertoo.

Tähän asti Kuusi on valmentanut kaikki vuodet päivätyönsä lisäksi, Bundesliigassa päävalmentajapesti on kuitenkin päätoiminen.

- Uusi mahdollisuus tuo mukanaan ison muutoksen sekä valmentamiseen että perhe-elämään, mutta innolla lähdemme kaikki kolme kohti uusia haaasteita! Todella siistiä päästä kokeilemaan jotain aivan uutta, eli päätoimista valmentajuutta, Niko hymyilee.

ToPon valmennuksen johtaja Jussi Syrjänen on tuntenut Nikon jo pitkään. He toimivat yhdessä Ringsiden valmennuksessa ennen yhteistä taipaletta ToPon naisissa.

- Ollaan kuljettu pitkä tie yhdessä. Niko on laittanut oppimisen oman egonsa edelle ja tehnyt nöyrästi paljon töitä. Niko on valmis valmentamaan Euroopassa naisten ja miesten sarjoissa millä tahansa sarjatasolla, GM Syrjänen kommentoi Nikon tuoretta diiliä sekä yhteistä aikaa enemmän kuin viiden vuoden aikana kahdessa eri seurassa.

 
25.3.2025 21:56 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja EBT ryöstivät kotiedut itselleen - PeKa peittosi HBA:n

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.

25.3.2025 14:50 Naisten Korisliiga

Taru Tuukkasen huima ura päättyy tähän kauteen

Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.

25.3.2025 09:40 Naisten Korisliiga

Kokemus ja nuoruus vastakkain PeKa:n ja HBA:n ottelusarjassa - kovakuntoinen EBT kohtaa Kouvottaret

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.

24.3.2025 14:59 Naisten Korisliiga

BC Nokia haastaa runkosarjan voittaneen ToPo:n - Pyrinnön ja Hongan välisessä sarjassa vastakkain kaksi samantyylistä joukkuetta

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.

23.3.2025 17:16 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan helmikuun pelaaja Re’Shawna Stone on ottanut isoja kehitysaskeleita Suomessa

Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.

22.3.2025 20:38 Naisten Korisliiga

PeKa vei nimiinsä kärkiottelun - sijoitukset eivät muuttuneet päätöskierroksella

Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin päätökseen lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, Honka, EBT sekä BC Nokia.

19.3.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pudotuspelijoukkueet selvillä ennen päätöskierrosta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella alemman jatkosarjan ottelulla. Illan voittajia olivat pudotuspelipaikkansa varmistanut BC Nokia ja alempaa jatkosarjaa hallitseva EBT. Viimeinen kierros ennen pudotuspelejä pelataan lauantaina.

18.3.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo varmisti ylemmän jatkosarjan voiton - PeKa vei derbyn nimiinsä

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät ToPo ja Peli-Karhut.

15.3.2025 19:45 Naisten Korisliiga

Kouvottarille sarjapisteet Helsingistä - myös molemmat espoolaisjoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Päivän voittajia olivat Kouvottaret, Honka ja EBT.

15.3.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ottelu Vimpelin Veto–Forssan Alku on peruttu

Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla anonut ottelusiirtoa saman päivän naisten Korisliigan otteluun Vimpelin Veto–Forssan Alku. Kilpailujaos ei myöntänyt ottelusiirtoa, minkä jälkeen Forssan Alku ilmoitti luovuttavansa ottelun.

Näytä lisää vastaavia