Niko Malinen Jyväskylästä Korihaihin

27.6.2011 Korisliigassa neljänneksi sijoittunut Uudenkaupungin Korihait on solminut kaksivuotisen sopimuksen 191-senttisen, elokuussa 21 vuotta täyttävän Niko Malisen kanssa. Viimeiset viisi kautta Malinen on pelannut miesten I divisioonaa BC Jyväskylän riveissä.

- Niko Malinen edustaa pelitapamme edellyttämää pelaajatyyppiä, joten saamme kivasti lisää syvyyttä joukkueeseen. On todella hienoa huomata nuorten lahjakkuuksien kiinnostus meitä kohtaan, totesi Korihaiden seurapomo Tom Westerholm sopimuksen allekirjoitustilaisuudessa.

Raumalla syyskuussa opiskelut aloittava Malinen on innoissaan pääsystä liigaympyröihin. A-poikien SM-sarjan pistekuninkuuden (23,5p/ottelu) kaksi vuotta sitten voittaneen Malisen mukaan hyppäys A-poikien SM-sarjasta ja miesten I divisioonasta korkeimmalle sarjatasolle on iso, mutta samalla selkeä kehitysaskel pelaajauralla.

- Fiilikset ovat joka suhteessa todella korkealla. Olen kuullut Korihaista tosi paljon hyvää ja odotankin innolla, että pääsen kokeilemaan rahkeita nyt myös liigatasolla, totesi Malinen tuore sopimus kädessään.

Malinen urakoi viimek audella BC Jyväskylän paidassa 6,6 pistettä ja 2,9 levypalloa ottelua kohden. Malinen on myös pelannut 20 nuorten maaottelua, joissa hän on heittänyt 32 pistettä.

Korihailla on alkavalle kaudelle voimassa sopimukset Malisen lisäksi Petri Heinosen, Mikko Jalosen, Cedric Latimerin, Pyry Rainamaan sekä Mikael Herbertin kanssa. Joukkuetta täydennetään vielä kolmella ulkomaalaispelaajalla sekä nuorilla pelaajilla seuraorganisaation sisältä.

- Pelintekijä sekä sisäpelaaja ovat päällimmäisinä hankintalistalla, linjaa Westerholm strategiaa ulkomaalaispelaajien hankinnassa.

Asiat

 
22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

Näytä lisää vastaavia