4.3.2025 20:25 Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Kahron Ross on taiteillut Nokialle pisteitä läpi kauden. Kuva: Joonas Cavén
Miesten Korisliigassa pelattiin kaksi alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittoja juhlivat BC Nokia ja Tapiolan Honka. Nokian voitto tuli vieraskentällä Kotkassa, jossa KTP-Basket kaatui tiukan taiston päätteeksi luvuin 85–86.
Ottelun alkupuolisko eteni pitkälti isäntien komennossa (52–43), mutta Nokian kolmannen jakson kiri (15–28) muutti tilanteen täysin. Päätösneljänneksellä jouduttiin ratkomaan voittajaa aina viimeisiin vapaaheittoihin asti.
Voittajien tähtinä häärivät tänään Gage Davis-McMurrin (24 pistettä ja 14 levypalloa) sekä Kahron Ross (23 pistettä ja kolme riistoa). KTP:n puolella erinomaisesti pelasivat muiden muassa Meshack Lufile (18 pistettä ja kuusi levypalloa), Marco Anthony (14 pistettä ja kahdeksan levypalloa) sekä Trey Niemi (12 pistettä, neljä levypalloa ja viisi koriin johtavaa syöttöä).
– Peli taisi ratketa kovuuteen ja levypalloihin. Nokia voitti itselleen todella paljon 50–50-palloja. Oli kuitenkin vapauttavaa saada omalla kohdalla hyvä peli alle. Toivottavasti tämä jatkuu, ja kroppa kestää, Niemi kommentoi Ruudun haastattelussa.
Nokia on parhaillaan alemman jatkosarjan toisella sijalla eli viimeinen joukkue playoff-viivan yläpuolella.
Illan toisessa ottelussa Tapiolan Honka otti väkevän kotivoiton Tampereen Pyrinnöstä. Loppunumeroiksi kirjattiin 79–66. Pyrintö on tuloksesta huolimatta alemman jatkosarjan paalupaikalla ja Honka neljäntenä.
Hongan ykkösnyrkki molemmissa päissä kenttää oli tänään Anthony Roberts, joka tilastoi 17 pistettä, 13 levypalloa ja hurjat kuusi riistoa.
Pyrinnön korkeimmat pistesaldot olivat Henry Pwonon ja Antero Lehdon 13 pistettä mieheen.
– Kone ei käynnistynyt missään vaiheessa. En osaa sanoa, mistä johtuu, mutta kauden heikointa työtä meiltä. Kolmas jakso oli suorastaan skeidaa. Meillä luki taululla isolla, että jos ei mitään muuta, niin yritetään tuoda energiaa touhuun, mutta sitä ei kuitenkaan löytynyt millään, Lehto tiivisti tunnelmat Ruudun lähetyksessä.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.