29.3.2024 21:18 Kotkan Peli-Karhut eteni Naisten Korisliigan välieriin, kun se haki vierasvoiton Vimpelistä 90-58. Ottelusarjan PeKa vei otteluvoitoin 3-1.
Da'Nasia Hood pelasi kevään parhaan pelinsä. Kuva: Ville Vuorinen
Ensimmäisellä jaksolla ei nähty ratkaisuja. Kotijoukkue pääsi tauolle neljän pisteen johdossa. Peli-Karhut paransi ennen puoliaikaa ja vei toisen jakson nimiinsä vahva puolustuksen turvin 30-6.
Jälkimmäisellä puolikkaalla Vimpelillä oli iso vuori kiivettävänään. Hallitseva mestari piti kuitenkin huolen siitä, että kotijoukkue ei pystynyt uhkaamaan sen voittoa ja PeKa eteni välieriin seitsemättä kertaa putkeen.
- Alkuun näytti, että meillä oli väsymystä. Pääsimme siitä yli ja olimme maltillisempia hyökkäyspäässä. Toisella jaksolla puolustuksen intensiteetti nousi ja rotaatiot toimivat loistavasti. Esitimme ehkä kauden parasta puolustuspeliämme. Puolustus ratkaisi tämän pelin meille. Vimpeli pelasi vaikeuksista huolimatta hyvin, PeKa:n päävalmentaja Mika Haakana sanoi.
Hood oli vieraiden tehopelaaja. Hänelle kirjattiin 33 pistettä, 15 levypalloa ja viisi koriin johtanutt syöttöä. Randi Brown pussitti 19 pistettä. ViVe:stä parhaiten onnistui Silja Viita, joka sai kasaan 25 pistettä.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.
Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta yhdellä ottelulla. Ylemmän jatkosarjan kamppailussa Kouvottaret kaatoi kotonaan ToPo:n 105-74.