PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

Lauren Heard kuritti Kouvottaria. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

Kouvottaret oli lähellä yllätystä

Kauden kolmas Kymenlaakson derby pelattiin Kouvolassa. Päivän ottelu oli joukkueiden kohtaamisista tasaisin, mutta PeKa oli jälleen parempi lukemin 69–67.

Ensimmäisellä jaksolla molemmat joukkueet pelasivat hyvin etenkin hyökkäyspäässä, eikä eroa päässyt syntymään. Tasaisuus jatkui myös toisella kympillä, mutta PeKa paransi hieman otteitaan. Puoliajalle mentiin vieraiden johtaessa kuudella pisteellä.

Kolmannella jaksolla PeKa kasvatti johtoaan, mutta kotijoukkue ei luovuttanut. Kouvolalaisryhmä oli viimeisellä kympillä parempi ja esitti päätösminuuteilla kirin, joka huipentui Tayanna Jones Bellin kahden pisteen heittoon. Sen myötä Kouvottaret tuli tasoihin kahdeksan sekuntia ennen loppua. Voittoon asti kiri ei kuitenkaan riittänyt, kun vieraiden Lotta Vehka-Aho onnistui vapaaheittoviivalta kahdesti.

Lauren Heardille kirjattiin 27 pistettä ja 12 levypalloa. Cayro-Lyza Toomingas pussitti 12 pistettä. Kouvottarista Raiana Brown heitti 20 pistettä ja keräsi 13 levypalloa.

Ottelutilasto

BC Nokia kaatoi EBT:n toiseen kertaan tällä kaudella

BC Nokia sai päivän ottelussa vieraakseen EBT:n. Tasaisessa kamppailussa voiton vei lopulta kotijoukkue lukemin 83–77.

EBT:n kokoonpanosta puuttui tärkeitä pelaajia. Venla Määttänen otti ensimmäisellä puoliajalla isoa roolia ja pussitti 15 pistettä, mutta se ei riittänyt. BC Nokia pelasi vahvan toisen jakson ja pääsi puoliajalle johdossa 48–40.

EBT paransi otteitaan kolmannella jaksolla, ja päätöskympille lähdettiin tasatilanteessa. EBT kävi vielä sen aikana johdossa, mutta lopulta viimeinen jakso kirjattiin emännille 24–18. Voitto oli nokialaisille toinen peräkkäinen ja se paransi joukkueen asemaansa taistelussa pudotuspelipaikoista.

Tuulia Timo sai kasaan 18 pistettä ja viisi levypalloa. Laila Lawrencelle kertyi 17 pistettä, yhdeksän levypalloa ja kuusi koriin johtanutta syöttöä. EBT:n Emili Melnikova kohosi ottelun pistekuningattareksi 23 pisteellä.

Ottelutilasto


 

 
13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

23.1.2026 20:16 Naisten Korisliiga

Huima päätösjakso takasi HBA:lle voiton

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.

Näytä lisää vastaavia