2.1.2020 09:24 Sarjakärki Peli-Karhuja edustava 24,3 pistettä ja 30,3:n teholukeman tilastoinut Elena Melto valittiin Naisten Korisliigassa joulukuun pelaajaksi.
Elena Melto siirtyi Catzista täksi kaudeksi PeKaan. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Peli-Karhujen laituri Elena Melto (o.s. Reshetko) nappasi Naisten Korisliigan joulukuun pelaajan palkinnon. Kuukauden keskiarvoiksi pelaajalla kertyi 24,3 pistettä, tasan yhdeksän levypalloa ja 1,3 koriin johtavaa syöttöä. Joulukuun tilastoista silmille hyppää myös hänen keskimääräinen teholukemansa 30,3.
Korostunut työnlaatu alkukauteen nähden ilmenee joulukuun ja aiempien kuukausien lukuja vertailemalla. Koko tähänastisen kauden keskiarvot aiemmin mainituissa tilastokategorioissa pelaajalla ovat 15,4 pistettä, 7,4 levypalloa, 2,7 syöttöä ja teholukema 20,8.
Melto on kantanut kortensa kekoon myös yksittäisissä ottelusuorituksissa. Kun Peli-Karhut katkaisi Kouvottarien loputtomalta vaikuttaneen voittoputken, ahkeran laiturin vaikutus oli täysin kiistaton. Melto jätti kyseisenä iltana tilastokortin +/–-sarakkeeseen täysin poikkeuksellisen luvun 52.
Samana iltana Peli-Karhut siirtyi joukkueena kuskin paikalle Naisten Korisliigassa ja on kärjessä parhaillaan 12 voitolla ja ainoastaan yhdellä tappiolla. Ottelut jatkuvat sarjassa taas 5. tammikuuta 2020.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.