12.10.2019 19:50 Peli-Karhut ei jättänyt epäselvyyttä iskukyvystään, kun se kaatoi viime vuoden finaalistien kohtaamisessa Catzin 82-43. Lauantaina toisessa ottelussa Kouvottaret jatkoi voittokulkuaan HyPon kustannuksella.

Elena Melto (os. Reshetko) kohtasi tänään ensimmäistä kertaa entisen seuransa, Catzin. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
PeKa karkasi jo avauspuolikkaalla 44-15-johtoon lappeenrantalaista Catzia vastaan. Vierasjoukkue ei toipunut avauspuolikkaasta, vaan kotkalaiset marssivat selvään 82-43-voittoon.
- Olimme jokaisella osa-alueella tänään jäljessä. Korin alla olimme liian pieniä ja heikkoja. Sitten kun pelasimme hitaammin kuin vastustaja, tulos on tuo. Valmistautuminen ei varmasti ollut onnistunut ja vastuu siitä on minulla. Mentaalinen katkeaminen tuli nopeasti ja emme pystyneet toteuttamaan kurinalaisesti peliämme, Catzin päävalmentaja Mika Haakana sanoi tappion jälkeen.
- Aistin jo viikon harjoituksissa, että hyvä peli oli odotettavissa. Menimme viikolla todella kovaa ja vähän jarruttelimmekin, ettei mene yli. Olen tosi tyytyväinen esitykseemme. Tästä on mukava jatkaa. Nuoret pelaajamme vastasivat tänään huutoon hienosti, PeKan päävalmentaja Roope Mäkelä kommentoi.
Täksi kaudeksi Peli-Karhuihin siirtynyt Elena Melto (os. Reshetko) upotti 11 pistettä ja haki yhdeksän levypalloa entistä seuraansa vastaan.
- Elena puolusti tänään upeasti Dayta, joka on loistava korintekijä. Pitää muistaa, että Elenalla on alla vasta muutama peli. Hänestä huokuu rauhallisuus ja oikeiden asioiden jatkuva tekeminen. Yksi hyvän pelaajan mittari on, että hyvällä pelaajalla ei koskaan ole kiire ja Elena on juuri tällainen, Mäkelä suitsutti Meltoa.
PeKan pistekärki oli 23 pistettä upottanut Zyrika Lewis. Kaksinumeroisiin kotijoukkueesta ylsivät myös Zyreka Rice (16/10) sekä virheetöntä heittopeliä esittänyt Elina Oravakangas (13).
Catzista Natalie Day heitti 14 pistettä ja Erica Covile viimeisteli tupla-tuplan (12/15).
Kotijoukkue HyPo esitteli kauden parastaan avauspuolikkaalla, kun se karkasi vierailta kymmenen pisteen taukojohtoon.
Voitosta voittoon tällä kaudella marssinut Kouvottaret painoi kaasun pohjaan toisella puoliajalla, jonka se vei nimiinsä 18-49 ja koko ottelun lopulta 57-78.
- Olen enemmän kuin ylpeä omasta joukkueesta. Tänään tultiin pelaamaan korista ja pelattiin yhdessä, laitettiin itsemme likoon ja toteutettiin mallikkaasti pelisuunnitelmaa. Tästä on hyvä jatkaa, HyPon päävalmentaja Miikka Sopanen kommentoi ottelun jälkeen.
Vieraiden päävalmentaja Mika Hartonen jakoi tunnustusta kotijoukkueelle.
- Miikka oli laatinut loistavan pelisuunnitelman joukkueelle. Pelaajat toteuttivat sitä hienosti. Laittoivat meidät tänään kovaan testiin. Siitä onnittelut HyPolle. Eka kymppi oli meille tosi vaikea. Onneksi toisella puoliskolla nostettiin selkeästi profiilia, varsinkin aloitusviisikko nosti tekemisen tasoa. Kaksi pistettä ja siitä olen tosi kiitollinen.
Kouvottarien pisteykkönen oli tarkalla kädellä (3pt: 6/11) kaaren takaa osunut Roosa Frimodig (18). Camille Zimmerman heitti 15 pistettä ja Claire Lamunu rohmusi jälleen tupla-tuplan 13 pistellä ja 16 levypallolla.
Pontevasta Titta-Riina Lepistö ja Kristina Baltic heittivät 15 pistettä naiseen.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.