Perttu Blomgren ja Vilpas ottivat roiman voiton – Kobrat ja Kouvot väänsivät viime sekunneille asti

28.12.2022 20:42 Miesten Korisliiga-illan viidestä ottelusta sarjapisteet menivät Vilpaalle, Seagullsille, Kauhajoelle, Nokialle ja Kouvoille.

Perttu Blomgren oli illan ratkaisijoita. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Vilppaan voittoputki jatkuu. Salolaisjoukkue otti tänään kotihallissaan tasaväkisen ensimmäisen puolikkaan jälkeen huiman 101–77-voiton Tapiolan Hongasta ja nousi Korisliigan kolmannelle sijalle.

Varsinaissuomalaisten voittajien pistekuningas kentällä oli Jalon Pipkins tasan 20:llä, mutta erityisen monipuolista esiintymistä nähtiin takamies Perttu Blomgreniltä, joka tilastoi 14 pistettä, kuusi levypalloa, kolme koriin johtavaa syöttöä ja kaksi riistoa.

Tappion kärsineen Hongan korikeisari oli Jahlil Tripp 23 pisteellä.

Ottelutilastot

Kouvot ja Kobrat sen sijaan joutuivat selvittelemään välejään loppusummeriin saakka. Lopulta kuitenkin kotijoukkue Kobrat taipui 98–100.

Voittajajoukkue Kouvojen Quanterrius Jackson tilastoi 27 pistettä ja kymmenen levypalloa. Kobrien KJ Jackson takoi 22 pistettä ja jakoi seitsemän syöttöä.

Ottelutilastot

Nokialla nähtiin kotijoukkueen vahva esitys, kun BC Nokia taivutti Korihait 93–86.

Isäntien hyökkäystä johti ansiokkaasti kapteeni Antero Lehto, joka tilastoi 21 pistettä, kolme levypalloa ja kolme syöttöä. Vieraiden puolella onnistumisia nähtiin niin ikään kotimaiselta takamieheltä, kun Trey Niemi kirjautti 18 pistettä, viisi syöttöä ja kolme riistoa.

Sarjan kärkipäässä käy kuhina

Tampereen Pyrintö taipui kotonaan sarjakärki Kauhajoelle 72–95.

Tasapainottoman ottelun lopputulosta ei auttanut, vaikka tamperelaisseuran kapteeni Osku Heinonen oli huimassa heittovireessä. Heinonen pussitti 22 pistettä osumalla kaaren takaa kuusi kertaa seitsemällä yrityksellä.

Voittajajoukkue Kauhajoen pistetilastoa johti Jaye Crockett 19:llä.

Ottelutilastot

Helsinki Seagulls sai lisättyä eroaan Kataja Basketiin keskinäisellä voitolla. Töölössä pelattu ottelu päättyi kotijoukkueen 97–81-voittoon. Seagulls on parhaillaan sarjan toisena, kun taas Kataja putosi Vilppaan taakse sijalle neljä.

Ottelun pistekuninkaat olivat Seagullsin Jeffrey Carroll ja Katajan Lamonte Turner, kumpikin 22:lla. Hallitseva Kuukauden Vahvin, Seagullsin sentteri Zena Edosomwan, keräsi 13 pistettä, 15 levypalloa sekä riisti ja torjui kahdesti.

– Seagulls oli nälkäisempi ja halukkaampi tänään. Olemme olleet hyvä puolustuspään joukkue tällä kaudella, mutta tänään se sama joukkue oli jossain muualla kuin Kisahallissa. Onneksi perjantaina pääsemme jo yrittämään uudelleen ja pesemään kasvot, kommentoi Katajan valmentaja Teemu Turunen.

Ottelutilastot

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia