30.1.2017 Espoo Unitedin Reetta Piipari ylitti EBT-ottelussa 800 syötön rajan Naisten Korisliigan runkosarjassa. Hän on kautta aikojen vasta toinen rajapyykin ylittänyt pelaaja.
Reetta Piipari on pelannut 12 kauden aikana pääsarjatasolla 246 runkosarjapeliä 3,3 syötön keskiarvolla. Kuva: Francois Perthuis
Naisten Korisliigassa toisena olevan Espoo Unitedin Reetta Piipari antoi paikallisvastustajaa EBT:tä vastaan pelatussa ottelussa neljä syöttöä, joiden myötä hän ylitti toisena pelaajana naisten Korisliigan runkosarjassa 800 syötön määrän. Piiparilla on koossa nyt 801 koriin johtanutta syöttöä.
Piipari on pelannut 12 kauden aikana pääsarjatasolla 246 runkosarjapeliä ja hänen ottelukohtainen keskiarvo on 3,3 syöttöä. Yhden ottelun ennätys Piiparilla on 11 vuodelta 2014.
1119 Kenia Robinson
801 Reetta Piipari
798 Sanna Jämsen
714 Minna Myllylä
649 Vilma Kesänen
Reetta Piiparin syöttötaidot muistetaan myös Yhdysvaltain yliopistosarjasta, kun hän voitti NCAA:n syöttötilaston kaudella 2000/01. Hän pelasi tuolloin Xavierin yliopistossa 8,3 syötön keskiarvolla. Kukaan toinen suomalaispelaaja ei ole koskaan ollut minkään tilastokategorian ykkönen NCAA:ssa.
Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.
Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.
Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.
Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.