Pyrinnön nuori kaarti jatkaa: Ahvenjärvi, Pitkänen ja Williams sopimuksiin

28.6.2023 21:45 Pyrintö on solminut kolme jatkosopimusta seuran omien kasvattien kanssa, kun Roni Ahvenjärvi, Arttu Pitkänen ja Kion Williams jatkavat joukkueessa.

Roni Ahvenjärvi pukeutuu ensi kaudella jälleen tuttuun punaiseen peliasuun. Kuva: Ville Vuorinen

Koko kolmikko on käynyt läpi Pyrinnön pelaajapolun ja nousseet sieltä akatemiajoukkueiden kautta osaksi Korisliiga-joukkuetta. He ovat olleet Pyrinnön juniorimenestyksen kulmakiviä. Heidän aikanaan Pyrintö on voittanut sekä U16- ja U19-poikien Suomen mestaruudet.

Kion Williams, 20, on nuoresta iästään huolimatta ollut jo pitkään mukana akatemiassa ja liigajoukkueen harjoitusringissä. Akatemiajoukkueessa Williams tehtaili viime kaudella I divisioona A:ssa keskiarvoikseen 14,2p/5,7lp/5,0s.

Arttu Pitkänen, 20, sai viime kaudella peliaikaa liigassa reilut 8 minuuttia ottelua kohden. I divisioona A:ssa hänen tehot olivat 9,6p/5,5lp/2,0s/ottelu. Pitkänen edustaa parhaillaan Suomea 20-vuotiaiden PM-kisoissa Ruotsissa.

Roni Ahvenjärvi, 21, pääsi viime kaudella jo tutustumaan liigapeleihin. Divari A:ssa Ahvenjärvi oli Pyrinnön akatemiajoukkueen paras pistemies, kun hän tilastoi 15,2 pistettä ottelua kohden.

Erkko Ojala vahvistaa pyrinnön valmennuspuolta

Pyrintö on myös tehnyt valmennuspuolella uuden sopimuksen, kun nokialaislähtöinen liikuntatieteiden maisteri Erkko Ojala liittyy akatemia- ja liigavalmennukseen mukaan. Ojalalla on pitkä kokemus tyttöjen nuorten maajoukkuevalmennuksesta, joka alkoi jo vuonna 2015. Viimeisen vuoden ajan Erkko on ollut ottamassa oppia Espanjassa toimien Unicaja Malagan naisten joukkueen apuvalmentajana.

"Odotan innolla ja hyvillä fiiliksillä hommien alkamista Pyrinnön miesten ja akatemiapelaajien kanssa. Mukava haaste edessä, kun olen pitkään toiminut naisten ja tyttöjen valmentajana. Nyt pääsee näkemään ja toimimaan suomalaisen liigakoriksen sekä akatemiatoiminnan parissa"

Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Valtteri Leppäsen, Chrysostom ”Chuku” Chukwumanin, Roni Ahvenjärven, Kion Williamsin ja Arttu Pitkäsen kanssa.
Valmennuksesta vastaavat Miikka Sopanen, Tero Vasell, Santeri Liljeberg ja Erkko Ojala.

Asiat

 
23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

14.2.2026 20:14 Korisliiga

Täydellä ylemmän jatkosarjan kierroksella juhlivat Korihait, Kauhajoki ja Vilpas – alemmassa Kataja palasi voittokantaan kolmen tappion putken jälkeen

Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.

Näytä lisää vastaavia