Pyrintö järjesti huonoja uutisia Bisonsille – Korisliiga-runkosarjaa enää kaksi täyttä kierrosta jäljellä

9.1.2025 20:35 Luka Sakota, Riku Laine ja Jordan Giles esiintyivät vahvasti Tampereen Pyrinnön taivuttaessa Kouvot.

Luka Sakota oli kentän pistekuningas Pyrinnön voitossa. Kuva: Jani Virolainen

Tampereen Pyrintö päihitti kotiottelussaan Kouvot 90–83 ja pyöräytti miesten Korisliigassa tiukassa sumpussa olleet sijat neljästä seitsemään uuteen uskoon. Pyrintö nousi sijalle neljä yhden voiton erolla perässätuiljoihin, ja käänteen ansiosta Bisons Loimaa tipahti vertailussa sijalle seitsemän eli pykälän verran ylemmän jatkosarjan rajaviivan alle. Jatkolohkopaikkojen ratkomista varten on jäljellä enää kaksi täyttä kierrosta runkosarjaa.

Illan ottelussa kentän pistekuningas oli Pyrinnön Luka Sakota 24:llä. Joukkuetovereista Riku Laine kirjautti kahdeksan pistettä ja kahdeksan levypalloa ja Jordan Gilesilta nähtiin 15 pistettä, kuusi levypalloa ja seitsemän koriin johtavaa syöttöä.

Kouvojen kovin korintekijä puolestaan oli Blake Francis 22 pisteellä. Levyjen alla vahvasti esiintyi Topias Jokela, jonka tilastorivi näytti 16 pistettä ja yhdeksän levypalloa.

– Pyrintö pelasi loppuun asti todella kovaa. Varsinkin puolustuksessa meillä tuli lopussa pari nukahdusta, joista vastustaja pääsi rankaisemaan. He heittivät toisella puolikkaalla myös todella tehokkaasti kolmosensa sisään, Jokela kommentoi Ruudun haastattelussa.

Kouvot on jäänyt sarjataulukon yhdeksännelle sijalle eikä voi enää nousta ylempään jatkosarjaan.

Ottelutilastot

 
17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

Näytä lisää vastaavia