29.1.2019 20:50 Jaylon Tate heitti tamperelaisvieraille voiton vain sekunti ennen päätössummeria.
Jaylon Tate ratkaisi voiton Pyrinnölle viime hetkillä Kotkassa. Kuva: Ville Vuorinen
Tampereen Pyrintö taisteli päätösneljänneksellä arvokkaan vierasvoiton Kotkassa lukemin 92–95 (55–50). Samalla katkesi KTP-Basketin kotivoittojen putki seitsemään.
Korisliigan kärkipään kamppailu ratkesi vasta Pyrinnön viimeisessä hyökkäyksessä, kun kenties kauden parhaan ottelunsa pelannut Jaylon Tate (26/3/8s/3r) onnistui tasatilanteessa haastetussa kolmen pisteen heitossaan. Taten korin jälkeen aikaa jäi pelikelloon alle sekunti. KTP ei tuossa ajassa aikalisästään huolimatta enää tasoitusheittoa ehtinyt saamaan ilmaan.
– Pyrimme olemaan tänään aggressiivisia molemmissa päissä kenttää. KTP on erittäin hyvä joukkue, Tate kehui.
Ottelu oli koko 40-minuuttisen varsin tasainen. KTP kävi ottelun aikana muutaman kerran karussa, parhaimmillaan 11 pisteen johdossa. Pyrinnön vierasjohto oli suurimmillaan kuusi pistettä. Johtoasema vaihtui ottelussa kaikkiaan yhdeksän kertaa.
Kotkalaiset voittivat niukasti jokaisen kolmesta ensimmäisestä jaksosta. Pyrinnölle riitti erinomainen päätösneljännes, jonka vierasjoukkue vei nimiinsä 26–17.
Tate oli tiistai-illan ottelun tehopelaaja. Pyrinnöstä myös toinen takapelaaja Eron Harris (21/0/3s) oli hyökkäyspäässä loistava. Sentteri Kevin Johnson Jr. (14/17) puolestaan jatkoi tupla-tuplien keräämistä.
– Usko säilyi, vaikka olimme muutaman kerran takamatkalla. Siinä tarvittiin useammalta pelaajalta hyviä yksittäisiä tekoja, että voitto oli lopussa mahdollinen. Isossa kuvassa voi sanoa, että jos joku ei tällaisesta koriksesta tykkää, niin ihmettelen, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen hymyili vaiherikkaan kohtaamisen jälkeen.
KTP:n paras oli hyvin heittänyt Donte Thomas (28/7). Kolmannen kerran KTP-paidan ylleen pukenut Jalen Jackson (16/8/5s/5r) täytti tilastoriviään monipuolisesti. Michael Pounds (14/2/2s) toi totutusti vaihtopenkiltä tehoja.
– Upea matsi. Totta kai, valmentajaa ja varmaan myös pelaajia aina tappio harmittaa. Mutta joskus kun on hyvä matsi, niin siinä on hienoa olla osaltaan mukana. Koutsina kiva olla vieressä ja seurata, kun jätkät yrittää täysillä ja pelaa hienosti – molemmille joukkueille tulee hienoja onnistumisia. Ei tässä henkeen ja vereen sotimassa olla, vaan pitää pystyä nauttimaan, kun on hyvä peli. Ja mielestäni nyt oli sellainen, KTP-luotsi Tomi Kaminen lausui.
Voitollaan Pyrintö vankisti asemaansa sarjataulukon toisena. Sekä KTP että Pyrintö ovat nyt pelanneet 24 ottelua. Pyrinnöllä voittoja on 16, KTP:llä 15.
KTP:n kausi jatkuu perjantaina kotiottelulla BC Nokiaa vastaan. Kotkalaisjoukkueella on helmikuussa ainoastaan kolme Korisliiga-ottelua. Pyrintö matkaa perjantaina Kouvolaan.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.