29.1.2019 20:50 Jaylon Tate heitti tamperelaisvieraille voiton vain sekunti ennen päätössummeria.

Jaylon Tate ratkaisi voiton Pyrinnölle viime hetkillä Kotkassa. Kuva: Ville Vuorinen
Tampereen Pyrintö taisteli päätösneljänneksellä arvokkaan vierasvoiton Kotkassa lukemin 92–95 (55–50). Samalla katkesi KTP-Basketin kotivoittojen putki seitsemään.
Korisliigan kärkipään kamppailu ratkesi vasta Pyrinnön viimeisessä hyökkäyksessä, kun kenties kauden parhaan ottelunsa pelannut Jaylon Tate (26/3/8s/3r) onnistui tasatilanteessa haastetussa kolmen pisteen heitossaan. Taten korin jälkeen aikaa jäi pelikelloon alle sekunti. KTP ei tuossa ajassa aikalisästään huolimatta enää tasoitusheittoa ehtinyt saamaan ilmaan.
– Pyrimme olemaan tänään aggressiivisia molemmissa päissä kenttää. KTP on erittäin hyvä joukkue, Tate kehui.
Ottelu oli koko 40-minuuttisen varsin tasainen. KTP kävi ottelun aikana muutaman kerran karussa, parhaimmillaan 11 pisteen johdossa. Pyrinnön vierasjohto oli suurimmillaan kuusi pistettä. Johtoasema vaihtui ottelussa kaikkiaan yhdeksän kertaa.
Kotkalaiset voittivat niukasti jokaisen kolmesta ensimmäisestä jaksosta. Pyrinnölle riitti erinomainen päätösneljännes, jonka vierasjoukkue vei nimiinsä 26–17.
Tate oli tiistai-illan ottelun tehopelaaja. Pyrinnöstä myös toinen takapelaaja Eron Harris (21/0/3s) oli hyökkäyspäässä loistava. Sentteri Kevin Johnson Jr. (14/17) puolestaan jatkoi tupla-tuplien keräämistä.
– Usko säilyi, vaikka olimme muutaman kerran takamatkalla. Siinä tarvittiin useammalta pelaajalta hyviä yksittäisiä tekoja, että voitto oli lopussa mahdollinen. Isossa kuvassa voi sanoa, että jos joku ei tällaisesta koriksesta tykkää, niin ihmettelen, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen hymyili vaiherikkaan kohtaamisen jälkeen.
KTP:n paras oli hyvin heittänyt Donte Thomas (28/7). Kolmannen kerran KTP-paidan ylleen pukenut Jalen Jackson (16/8/5s/5r) täytti tilastoriviään monipuolisesti. Michael Pounds (14/2/2s) toi totutusti vaihtopenkiltä tehoja.
– Upea matsi. Totta kai, valmentajaa ja varmaan myös pelaajia aina tappio harmittaa. Mutta joskus kun on hyvä matsi, niin siinä on hienoa olla osaltaan mukana. Koutsina kiva olla vieressä ja seurata, kun jätkät yrittää täysillä ja pelaa hienosti – molemmille joukkueille tulee hienoja onnistumisia. Ei tässä henkeen ja vereen sotimassa olla, vaan pitää pystyä nauttimaan, kun on hyvä peli. Ja mielestäni nyt oli sellainen, KTP-luotsi Tomi Kaminen lausui.
Voitollaan Pyrintö vankisti asemaansa sarjataulukon toisena. Sekä KTP että Pyrintö ovat nyt pelanneet 24 ottelua. Pyrinnöllä voittoja on 16, KTP:llä 15.
KTP:n kausi jatkuu perjantaina kotiottelulla BC Nokiaa vastaan. Kotkalaisjoukkueella on helmikuussa ainoastaan kolme Korisliiga-ottelua. Pyrintö matkaa perjantaina Kouvolaan.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.