17.2.2017 Tampereen Pyrintö katkaisi tappioputkensa Korisliigan perjantai-illan ainoassa ottelussa, kun joukkue kukisti vieraaksi saapuneen Kouvot kotisalissaan 83-78 (41-36).

Ricky Minard johdatti Pyrinnön voittoon. Kuva: Francois Perthuis.
Ottelun avausneljännes eteni tasaisissa tunnelmissa. Pyrintö karkasi suurimmillaan seitsemän pisteen johtoon Pyynikille paluun tehneen Kelvin Lewisin (7/2) kolmosella, mutta Kouvot tasoitti tilanteeksi 18-18 jakson päätteeksi.
Kotijoukkue siirtyi toisella neljänneksellä kuskin paikalle, mutta ero ei kasvanut kahdeksaa pistettä suuremmaksi ja Kouvoilta upean ottelun pelannut Miikka Luosmaa (18/6) katkaisi donkillaan isäntien liidon ja puoliajalle mentiin lukemissa 41-36.
Pyrintö näytti jälleen menevän menojaan kolmannella jaksolla, mutta Luosmaan onnistumiset kannattelivat vieraita jälleen pinnalla ja viimeiselle kymmenminuuttiselle Tampereella mentiin Ricky Minardin (18/7/5 syöttöä) koreilla 58-50 -kotijohdossa.
Kotijohto kasvoi päätösneljänneksen alussa 13 pisteeseen, mutta Steven Pledger (20/3) hinasi kouvolalaiset hiljalleen iholle. Rakeem Bucklesin (23/5) kolmonen toi Kouvot pisteen päähän 40 sekuntia ennen loppua, jonka jälkeen vieraat ei enää onnistunut korin teossa ja pisteet jäivät Tampereelle.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.