Pyrintö pilasi juhlatunnelman Kauhajoella

19.11.2010 22:43 Tampereen Pyrintö pilasi Kauhajoella juhlatunnelman, kun uudessa liikuntahallissa pelattiin perjantaina ensimmäinen Korisliigan ottelu. Täpötäysi yli 1500 hengen kotikatsomo odotti Karhun voittoa, mutta Pyrintö venytti voittoputkensa jo kahdeksaan ottelun mittaiseksi 81-71 (40-34) -tuloksella.

Antti Nikkilä ja Pyrintö poistuivat voittajina uudesta Karhu-luolasta.

Ex-seuraanvsa vastaan taistellut Eero Nikkarinen johdatti Kouvot voittoon Hongasta. Kuvat: Tomi Kaminen.

Karhu vei peliä ensimmäisen jakson, mutta sen jälkeen Pyrintö pysyi sitkeästi johdossa. Karhu oli voitonsyrjässä vielä kuusi minuuttia ennen loppua 65-66 -tilanteessa, mutta Pyrintö pohjusti voittonsa vietyään seuraavat neljä minuuttia 7-0. Karhu sortui viimeisellä jaksolla pallonmenetyksiin. Toisaalta Pyrintö olisi ratkaissut voittonsa jo aiemmin, jos se olisi osunut vapaaheittoviivalta 58 prosenttia tarkemmin.

- Otimme arvokkaan voiton puolustuksen kautta. Saimme Karhun ratkaisijat kiinni ja toisaalta pystyimme itse kypsiin ratkaisuihin, tiivisti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Pyrinnön tehomiehinä kunnostautuivat Antwine Williams 21:llä ja Damon Williams 20 pisteellä. Pyrintö sai sairaslistaltaan peliin kaksi peluria, kun Antti Nikkilä toi korin alle tehoa 13 pisteen ja 11 levypallon verran. Myös Kenneth Lowe sinnitteli kentällä yhä kipeän nilkkansa kanssa.

Kauden toisen kotitappionsa kärsineestä Karhusta John Allen heitti 21 pistettä. Vesa Mäkäläinen keräsi 14 pistettä ja 13 levypalloa.

Kouvot parempi Espoossa

Myös Espoon Honka kärsi kauden toisen kotitappionsa, kun Kouvot haki pisteet 95-85 (48-44) -voitollaan.

Honka johti peliä vielä kolmannen jakson alkupuolella, mutta Kouvot nykäisi jakson puolivälissä 9-0 -kirin, joka vei sen tavoittamattomaan johtoon.

Kouvojen tehotrion muodostivat B.A. Walker 24 pisteellä sekä 22 pisteen miehet Antto Nikkarinen ja Durell Vinson.

- Nikkarinen oli hyvä, jopa loistava. Antto rankaisi aina silloin, kolmen pisteen heitolla, ajolla tai milloin mistäkin, kun olimme saamassa otetta ottelusta. Kansainvälisen tason suoritus nuorukaiselta, kehaisi Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.

Hongasta Ville Mäkäläinen päätyi 17:ään ja Jukka Matinen 15 pisteeseen. Jalkavaivainen Corey Belser ei pelannut.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
14.8.2025 20:16 Pirkka Street Basket

Mahtava Pirkka Street Basket tapahtuma Tampereella

Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Tampereen alakoululaiset

14.8.2025 12:08 Susijengi

Jacob Grandison: “Joukkuekemiamme on parempi kuin koskaan”

Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.

14.8.2025 09:26 Seurat

Miljoona koria! -haasteen kampanjasivut on avattu – hyödynnä haaste seurassa

Miljoona koria! -haaste kannustaa koululaiset heittämään yhdessä miljoona koria Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä. Seuroille kampanja tarjoaa valmiin konseptin yhteistyöhön koulujen kanssa.

13.8.2025 19:15 Pääjuttu

Aurinkoinen Pirkka Street Basket-tapahtuma Forssassa

Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään tänään lähes 400 Forssan alakoululaista

13.8.2025 13:03 Susijengi

Sean Sheldon: ”Ilo nähdä Lauri joukkuekavereineen pitämässä hauskaa”

Toista kesäänsä Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Utah Jazzin apuvalmentaja Sean Sheldon, 32, kertoo palanneensa Suomeen entistä motivoituneempana ja valmiimpana FIBA-ympäristöön. Suomen kesässä viihtyvää michiganilaislähtöistä Sheldonia ilahduttaa erityisesti paitsi Lauri Markkasesta, myös koko joukkueesta EM-kisojen kynnyksellä välittyvä peli-ilo.

12.8.2025 17:21 Koripalloliitto

Koripalloliiton puheenjohtajana 1972–1982 toiminut Martti Huhtamäki on kuollut

Koripalloliiton entinen puheenjohtaja ja monipuolinen koripallovaikuttaja Martti Huhtamäki kuoli 90-vuotiaana 12. elokuuta.

12.8.2025 15:55 Pääjuttu

Syksyn Pirkka Street Basket -kiertue pyörähti käyntiin Karkkilassa

Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Karkkilan alakoululaiset

12.8.2025 15:44 Susijengi

Hanno Möttölä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon

Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.

12.8.2025 13:10 Susijengi

80 000 lipun rajapyykki rikki EM-kotikisoissa, lauantai-ilta loppuunmyyty

Susijengi-leirityksen käynnistyminen ja maajoukkueen hienot otteet ensimmäisissä valmistavissa maaotteluissa on sähköistänyt EM-kotikisojen lipunmyyntiä. Elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattaviin otteluihin on myyty yli 80 000 lippua.

11.8.2025 21:50 Susijengi

Salin ja Markkanen johdattivat Susijengin kaikkien aikojen 500. maaotteluvoittoon

Viime perjantain 43 pisteen löylytyksestään sisuuntunut Belgia tuli revanssimielialalla maanantaina Espoo Metro Areenalla, mutta ei voinut estää 15-vuotisjuhlaansa Susijengissä viettäneen Sasu Salinin ja 31 pistettä rynnineen Lauri Markkasen johtaman Susijengin matkaa Suomen miesten maajoukkueen kaikkien aikojen 500. maaotteluvoittoon.

Näytä lisää vastaavia