30.11.2022 20:52 Naisten Korisliiga palasi tauolta neljällä ottelulla. Kouvottaret ja ToPo katkaisivat tappioputkensa. Muita voittajia olivat EBT ja Pyrintö.
Reili Richardson oli pitelemätön. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Kouvottaret palasi maajoukkuetauolta voitokkaana, kun joukkue haki sarjapisteet Tapiolan Hongalta 73-72. Vierasjoukkue nousi johtoon kolmannella jaksolla ja onnistui pitämään johtonsa loppuun asti Hongan loppukiristä huolimatta.
Alexandria McDonald teki ensiesiintymisensä Kouvottarien paidassa ja oli heti tehokas. Hän teki tupla-tuplan 22 pisteellä sekä 12 levypallolla. Tierra Hodges 16/10 esiintyi myös vahvasti. Kotijoukkueen tehopelaajana hääri Madelynn Utti 29/13.
Kouvolalaisryhmä nousi voitollaan kahdeksaan sarjapisteeseen. Hongalla on kasassa 12 pistettä.
Espoolaisjoukkue oli ennen maajoukkuetaukoa sarjan kuumin ryhmä. Sama vire kantoi myös tauon yli, kun joukkue haki vierasvoiton HBA:n kustannuksella 80-68. Ratkaisu nähtiin kolmannella jaksolla, jonka EBT vei nimiinsä 35-15.
Sierra Moore 31/9/8 koriin johtanutta syöttöä oli vieraiden voiton takuunainen. Carmen Tyson-Thomas kasasi tupla-tuplan 25 pisteellä ja 12 levypallolla. HBA:n puolelta Albina Syla pelasi hienon ottelun. Hän teki 17 pistettä ja nappasi kymmenen levypalloa.
- Ottelun alussa oma puolustuksemme ei toiminut halutulla tavalla ja HBA hyökkäsi hyvin. Kun muutimme puolustustamme ja olimme aggressiivisempia, pääsimme juoksemaan ja saimme ottelun hallintaamme, Moore kommentoi ottelun jälkeen.
EBT on sarjassa toisena 18 pisteellä. Märsky pitää hallussaan yhdeksättä sijaa.
Ennen taukoa kolme ottelua hävinnyt ToPo onnistui katkaisemaan tappioputkensa Vimpelin Vedon vieraana. Voitto merkittiin helsinkiläisille 73-61. Vieraat olivat tarkempia vapaaheittoviivalla ja se oli isossa roolissa voitossa.
Taru Tuukkanen 21/15 väänsi ottelussa vahvasti korin alla. Ilmar’I Thomas pussitti 19 pistettä. Vimpelin hyökkäyspään tehot olivat pitkälti Tynice Martinin varassa. Hän heitti 18 pistettä ja keräsi 12 levypalloa.
ToPo on sarjassa kolmantena 14 pisteellä. Vimpeli on kerännyt kymmenen sarjapistettä ja on kuudentena.
Tampereen Pyrintö nappasi kotivoiton Forssan Alusta 86-84. Kotijoukkue oli ottelussa pitkään takaa-ajana, mutta Reili Richardsonin heitto kaksi sekuntia ennen loppua varmisti heille sarjapisteet.
Richardson 44/16/6 koriin johtanutta syöttöä oli ottelussa täysin pitelemätön. Hän kirjautti koko sarjan tämän kauden ennätyspisteet. Tera Reed pussitti 24 pistettä. Breon Gunnels hetti vieraille 22 pistettä.
Pyrintö on sarjassa kuudennella sijalla 12 sarjapisteellä. FoA pitää hallussaan seitsemättä sijaa. Se on kasannut kahdeksan pistettä.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.