7.6.2018 12:41 Keskiviikkona jatkosopimukset Jussi Turjan ja Panu Peltokankaan kanssa julkistanut Lapuan Kobrat on kiinnittänyt Korisliiga-joukkueeseensa mielenkiintoisen uuden tulokkaan. 185-senttinen, 26-vuotias Keravan Kori-80:n kasvatti Robert Juvonen saapuu Lapualle kaksivuotisella sopimuksella, jossa Kobrilla on optio kauden 2019-20 osalta.
Robert Juvonen vahvistaa Kobrien Korisliiga-ryhmää. Kuva: Francois Perthuis.
Pelinrakentajan tontilla viihtyvä Juvonen pelasi viime kaudella JBA:n riveissä yhdeksän ottelua 1 Divisioona A:ta 22 pisteen, 5,4 levypallon ja 4,4 syötön keskiarvoilla.
Korisliigassa Juvonen on pelannut aiemmin 25 ottelua KTP:n kauden 2010-11 SM-pronssijoukkueessa. Divarikokemusta Juvosella on JBA:n lisäksi BC Jyväskylän, Keravan Energia Teamin, JKS:n ja Team Uusimaan paidoista ja juniorimaaotteluita Juvonen on kirjauttanut urallaan kuusi.
Juvonen valmistui keväällä Jyväskylän liikuntatieteellisestä ja panostaa nyt täysillä koripalloon.
- Opiskelujen ohessa on tullut pelattua Jyväskylässä 1-divisioonaa, mutta nyt on nälkä kova päästä pelaamaan ammattilaisena Korisliigassa ja mitata, mihin rahkeet riittävät. Kobrilla oli tarjota juuri se, mitä itse olen hakemassa ja odotankin todella innoissani tulevaa kautta, Juvonen kommentoi Kobrien tiedotteessa.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.