18.7.2020 16:58 Salon Vilppaan kasvatti ja kahdet EM-kisat Susijengissä pelannut Roope Ahonen, 30, aloittaa syksyllä jo neljännen kautensa Espanjan kakkosliigassa (LEB Oro). Ahonen palaa kesken jääneen 2019-20-seurajoukkuekauden jälkeen Breoganiin, jonka kanssa hän on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen, jonka jatko-optio astuu voimaan mahdollisen sarjanousun jälkeen.

Roope Ahonen viilettää jo neljännelle kaudelleen Espanjassa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Ahonen ja Breogan lähtivät 2019–20-seurajoukkuekauteen nousutavoite silmissään. Ahosen kausi päättyi kuitenkin ennenaikaisesti alaraajavammaan tammikuun lopussa, jonka jälkeen kausi ehti vanheta kaksi kuukautta ennen keskeytymistään koronaviruspandemian vuoksi.
Tulevaan kauteen Breogan on lähdössä revanssimielessä. Joukkue on ollut kesän aikana aktiivinen pelaajamarkkinoilla ja hankkinut tukun kovan tason pelimiehiä, kuten nigeriläissentteri Seydou Aboubacarin, espanjalaisen laituriveteraani Ivan Cruzin, Tanskan maajoukkueen syömähampaan Kevin Larsenin sekä päättyneellä kaudella kovaa jälkeä tehneen brittitakamies Mo Soluaden.
Samaan konseptiin kuuluu pelinrakentajana kunnostautuneen Ahosen kanssa solmittu jatkosopimus.
- Joukkueen rakentamisen perusteella voin sanoa, että mitään muuta tavoitetta ei ole kuin nousu. Todella hyviä joukkueita on paljon ja kilpailu kova, mutta meillä ei ole mitään syytä lähteä pakittelemaan. Tärkeintä on hitsata jengi yhteen ja saada hyvä alku kaudelle, koska hyvät joukkueet alkavat erottua omana joukkonaan jo syksyllä, Ahonen pohtii tulevaa kautta.
Alkava kausi on Ahoselle jo neljäs Espanjassa. Ahonen on kuulunut kolmen Espanjan kautensa aikana LEB Oro -liigan parhaisiin takamiehiin kärkipään joukkueissa. Kesäkuussa 30 vuotta täyttänyt veteraanitakamies kertoo viihtyvänsä Espanjassa erinomaisesti ja ottaneensa itselleen henkilökohtaisen haasteen kärkijoukkueen johdattamisesta sarjanousuun avainpelaajan asemassa.
- Nousu ACB:hen olisi minulle tosi iso juttu, etenkin tammikuisen loukkaantumisen jälkeen se olisi kruunu kaikelle tälle työlle. Mestaruuden voittaminen LEB Orossa antaisi tilaisuuden mitata omaa tasoa maanosan parhaassa koripallosarjassa, Ahonen miettii.
- Espanja on tuntunut jo vuosien ajan omalta paikalta. Puolison kanssa ollaan nautittu niin maasta kuin sen koripallosta ja kulttuuristakin.
Ahonen edusti kasvattajaseuransa Salon Vilppaan edustusjoukkuetta miesten divarissa kaudella 2006–07 ja debytoi Korisliigassa helsinkiläisen ToPon paidassa syksyllä 2007. Ahonen edusti ToPoa pääsarjassa puolentoista kauden ajan, kunnes palasi Saloon ja loisti avainroolissa Vilppaan noustessa Korisliigaan syksyllä 2009.
Ahonen kehittyi tasaisesti Vilppaan takakentän avainpelaajaksi vuosien 2009–12 aikana. Toistaiseksi viimeisellä kaudellaan Salossa (2011-12) Ahonen urakoi 13,0 pistettä, 3,1 syöttöä ja 2,3 levypalloa ottelua kohden ja johdatti joukkueensa puolivälieriin.
Vuosina 2012-14 Ahonen vuoli elantoaan Ruotsissa Solna Vikingsissä ja Borås Basketissa. Boråsissa Ahonen kirjautti siihen asti kovimmat pääsarjatehonsa, 13,6 pistettä ja 4,3 syöttöä ottelua kohden. Kaudeksi 2014-15 Ahonen palasi Suomeen ja Loimaa Bisonsiin, missä hän pelasi Korisliigan lisäksi Itä-Euroopan VTB-liigaa ja pokkasi kauden päätteeksi SM-hopeaa.
Bisonsista Ahosen matka vei Kreikkaan, missä hän edusti rodoslaista Kolossos Rodouta kahden kauden ajan (2015-17). Kolossos eteni kummallakin kaudella Kreikan liigan pudotuspeleihin. Jälkimmäisellä Kreikan kaudellaan Ahonen merkitsi 7,3 pistettä ja 2,1 syöttöä ottelua kohden.
Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Ahonen edusti Ourensea 2017–18 ja Oviedoa 2018-19 ennen sopimustaan Breoganin kanssa. Pelikaudella 2019–20 Ahonen ehti viimeistellä Breoganille 9,7 pistettä, 3,0 syöttöä ja 2,1 levypalloa ottelua kohden ennen tammikuun lopun alaraajavammaansa.
Ahonen on pelannut urallaan huimat 96 nuorten maaottelua ja edusti kesällä 2007 Suomea 20-vuotiaiden miesten B-divisioonan EM-kisoissa vasta 17 vuoden iässä. Miesten haastajamaajoukkueessa Ahonen on pelannut 18 ottelua ja universiadeissa Ahonen edusti Suomea vuosina 2011 ja 2013.
Susijengi-debyyttinsä Ahonen teki kesällä 2012 ja oli heti saman vuoden EM-karsintojen neljänneksi tarkin kolmen pisteen heittäjä (53,3%). Tähänastisella Susijengi-urallaan Ahonen on pelannut 55 ottelua 2,7 pisteen keskiarvolla ja kuulunut Susijengin EM-kisakokoonpanoon 2013 (Koper, Ljubljana) ja 2015 (Montpellier, Lille).
Edon Maxhuni palasi vaiherikkaan viime kauden jälkeen täksi kaudeksi takaisin Ranskaan tehdessään sopimuksen Gravelines-Dunkerquen kanssa. Maxhuni on ollut alkukaudesta joukkueensa ehdottomia avainpelaajia.
NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.
Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.
NBA:ssa Utah Jazz säkitti uskomattoman pistemäärän Salt Lake Cityssä, kun Indiana Pacers kaatui loppunumeroin 152-128. Lauri Markkanen säkitti 35 pistettä.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA pyörähti käyntiin viime viikolla. Miro Little veisteli 11 pistettä, 8 levypalloa ja 6 syöttöä UC Santa Barbaralle, kun taas Okku Federiko keräsi 18 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan Drakelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa suomalaispelaajat pääsivät vauhtiin viime viikolla. Elina Aarnisalo säkitti 13 pistettä North Carolinalle, kun taas Albina Syla keräsi tupla-tuplan Rhode Islandille.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.