25.5.2017 Kotkalaiskasvatti Roosa Lehtoranta siirtyy Peli-Karhuista Espooseen. Vahvana korintekijänä tunnettu laituri valmistautuu maajoukkuekesään ja pukee syksyllä päälleen Unitedin paidan.

Roosa Lehtoranta, 20, siirtyy kasvattajaseurastaan Peli-Karhuista Espoo Unitedin paitaan. Kuva: Ville Vuorinen
Tuleva kausi 2017-18 on 20-vuotiaalle Lehtorannalle jo neljäs naisten Korisliigassa. Nuori hyökkäyspään tehonainen odottaa innolla alkavaa kautta, joka on hänelle ensimmäinen kasvattajaseuransa ulkopuolella.
- Hienoa päästä pelaamaan Espooseen! Nyt oli hyvä aika lähteä Kotkasta ja päästä testaamaan mihin omat siivet kantaa muualla, Lehtoranta iloitsee seuran tiedotteessa.
Lehtorannalla on takanaan kolme kokonaista kautta naisten Korisliigassa. Toissakaudella 176-senttinen laituri valittiin vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi ja viime kaudella vastuu peliparketilla kasvoi. Kolmentoista pisteen ottelukeskiarvolla menneellä kaudella tehoillut nainen kertoo tuovansa osaamistaan erityisesti uuden kotijoukkueensa hyökkäyspäähän.
- Kyllä mun vahvuudet joukkueelle on erityisesti hyökkäyspäässä, korinteossa. Espoon valmennus on kuitenkin nähnyt mun pelaamisessa paljon muutakin ja se on totta kai hienoa, koska haluan kehittyä monipuolisesti. Lähden tekemään hyvin motivoituneena työtä meidän joukkueen, sekä oman kehittymiseni eteen.
Unitedin naisten päävalmentaja Kimmo Kujansivu, sekä urheilutoimenjohtaja Reetta Piipari iloitsevat uudesta sopimuspelaajasta. 30 pelaajan vahvuiseen naisten maajoukkuerinkiin kuuluva Lehtoranta tuo nuoresta iästään huolimatta paljon kokemusta Tapiolaan.
- Roosa on yksi naisten Korisliigan kovimmista pelaajista. Olen luonnollisesti iloinen, että hän uskoo meidän tapaan tehdä asioita ja päätti tulla Espooseen. Uskon, että Roosa ottaa uuden kehitysaskeleen meidän kanssa ja pystyy auttamaan joukkuettamme merkittävästi ensi kaudella, Kujansivu kuvailee.
- Olen vilpittömän iloinen siitä, että Roosa valitsi jatkaa uraansa täällä. Hänessä on valtavasti potentiaalia ja tahtoa, lisäksi hänellä on kertynyt noin nuoreen ikään jo paljon kokemusta, niin naisten pääsarjatasolta, kuin kansainvälisiltä kentiltäkin. Roosa oli meidän naisten joukkueeseen tärkeä kiinnitys, Kotkasta itsekin espoolaistunut Piipari jatkaa.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.