27.4.2020 09:22 Korisliigassa pelaava Helsinki Seagulls ja Sakari Laakso, 22, ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.
Sakari Laakso jatkaa Seagullsin riveissä jo kolmatta kautta. Kuva: Ville Vuorinen.
194-senttinen Laakso on kuulunut Seagullsin nuoreen kotimaiseen runkoon jo kolmen kauden verran. Hyvinkään Pontevan kasvatti esiintyi stadilaisten riveissä viime kaudella 27 ottelun verran 1,6 pisteen ja 0,9 levypallon keskiarvoilla.
– Todella hienon edelliskauden jälkeen olen innoissani, että saan jatkaa tässä upeassa porukassa. Loistava yhteistyö valmennusjohdon kanssa on mahdollistanut opiskelun ja pelaamisen yhdistämisen, mistä olen hyvin kiitollinen. Vallitsevan tilanteen vuoksi lyhyeksi jäänyt kausi lisää nälkää tulevalla kaudelle, Laakso kommentoi Seagullsin tiedotteessa.
Seagulls-historiansa aikana Laakson palkintokaappiin on kertynyt yksi SM-pronssimitali (2017/18) sekä Suomen cupin mestaruus keväältä 2020. Seagullsin lisäksi Laakso pelasi HNMKY:n joukkueessa Divari A:ssa.
– Sakke oli tärkeä osa pelaamistamme viime kaudella tuomalla aina 100% jokaiseen tapahtumaan, jossa oli läsnä.Vaikka isoimmat minuutit tulivatkin HNMKY:n paidassa, niin hän oli korvaamaton pelaaja muutaman loukkaantumisen aikana myös Korisliigassa. Jokainen valmentaja haluaa joukkueeseensa Saken kaltaisen työmyyrän, joka on älykäs, nöyrä ja erinomainen harjoittelija. Olen todella tyytyväinen, että hän päätti jatkaa Seagullsissa, päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi.
Seagullsilla on pelaajasopimuksen ensi kaudelta Laakson lisäksi Timo Heinosen, Shawn Huffin, Tuukka Kotin, Sami Tahvanaisen, Erik Waxlaxin ja Ricky Waxlaxin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.