6.9.2004 Äänekosken Huiman miesten SM-joukkue on vahvistanut korinaluskalustoaan Bastian Kordyakalla. 208-senttinen ja 22-vuotias saksalaisnuorukainen on Huiman toinen EU-pelaaja. Aiemmin Huima pestasi belgialaisen Fely Bwatun.
Kordyaka on ikäisekseen jo suhteellisen kokenut peluri. Hän on pelannut Saksan Bundesliiga –tasolla jo vuodesta 1998. Parhaan Bundesliiga-kautensa Kordyaka pelasi 2002-03, jolloin hän teki Würzburgin joukkueessa runkosarjan keskiarvoikseen 5,6 pistettä ja 3,2 levypalloa. Würzburgin lisäksi Kordyaka on pelannut pääsarjaa Hagenin ja Kölnin joukkueissa. Bundesliigan ohella Kordyaka on kolunnut Saksan nuorten maajoukkueita.
Huima aikoo vahvistaa vielä rivejään yhdellä amerikkalaispelurilla. Parhaillaan joukkueen testattavana ovat 205-senttinen Brandon Weiss ja 203-senttinen Bruno Lester. Weiss on saanut koripallo-oppinsa NCAA II divisioonan Nova Southeastern –yliopistosta, jonka jälkeen hän on piipahtanut mm. Hollannissa. Lesterillä ammattilaiskokemusta karttunut Kolumbiasta. Yliopistokoripalloa hän pelasi NAIA-tason Lewis & Clark State –opinahjossa.
Äänekosken Huiman kotimaisesta osastosta jatkostaan ovat sopineet Juha-Matti Hirvanen, Toni Ilmonen, Jouni Määttänen, Timo Naukkarinen, Tero Rantaniva ja Antti Siimes.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.