6.9.2004 Äänekosken Huiman miesten SM-joukkue on vahvistanut korinaluskalustoaan Bastian Kordyakalla. 208-senttinen ja 22-vuotias saksalaisnuorukainen on Huiman toinen EU-pelaaja. Aiemmin Huima pestasi belgialaisen Fely Bwatun.
Kordyaka on ikäisekseen jo suhteellisen kokenut peluri. Hän on pelannut Saksan Bundesliiga –tasolla jo vuodesta 1998. Parhaan Bundesliiga-kautensa Kordyaka pelasi 2002-03, jolloin hän teki Würzburgin joukkueessa runkosarjan keskiarvoikseen 5,6 pistettä ja 3,2 levypalloa. Würzburgin lisäksi Kordyaka on pelannut pääsarjaa Hagenin ja Kölnin joukkueissa. Bundesliigan ohella Kordyaka on kolunnut Saksan nuorten maajoukkueita.
Huima aikoo vahvistaa vielä rivejään yhdellä amerikkalaispelurilla. Parhaillaan joukkueen testattavana ovat 205-senttinen Brandon Weiss ja 203-senttinen Bruno Lester. Weiss on saanut koripallo-oppinsa NCAA II divisioonan Nova Southeastern –yliopistosta, jonka jälkeen hän on piipahtanut mm. Hollannissa. Lesterillä ammattilaiskokemusta karttunut Kolumbiasta. Yliopistokoripalloa hän pelasi NAIA-tason Lewis & Clark State –opinahjossa.
Äänekosken Huiman kotimaisesta osastosta jatkostaan ovat sopineet Juha-Matti Hirvanen, Toni Ilmonen, Jouni Määttänen, Timo Naukkarinen, Tero Rantaniva ja Antti Siimes.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.
Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.