Sami Laaksonen palaa parketeille

21.11.2007 Viime viikolla Kouvot menetti ottelussa Joensuun Katajaa vastaan sairastuvalle avausviisikostaan Tuomas Iisalon ja Corey Smithin. Vielä viime kaudella koripallon miesten Korisliigassa Kouvojen riveissä esiintynyt 33–vuotias Sami Laaksonen palaa korisparketeille ottelukohtaisella sopimuksella.

23 kertaa miesten maajoukkuepaidan päälleen pukeneen Laaksosen tarkoitus oli pelata kuluvallakin kaudella Kouvoissa ja Korisliigassa, mutta työ- ja perhesyistä johtuen kahden pikkupojan isää ei ole vielä tällä kaudella nähty pelaamassa.

Kaudella 1993-94 pääsarjatasolla ensiesiintynyt ja seitsemän kautta Kouvoja edustanut Laaksonen ei ole kertaakaan urallaan jäänyt pistekeskiarvossa alle kymmenen pisteen. Viime kaudella 195–senttisen Sami Laaksosen keskiarvot 44 runkosarjan ottelusta olivat 13,0 pistettä, 5,1 levypalloa ja 1,3 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden.

Näillä tilastoilla hän oli muun muassa runkosarjan suomalaispelaajista sarjan paras kahden pisteen heitoissa ja neljäksi paras pisteidentekijä sekä tehokkain joukkueessaan.

- Kahden avausviisikkopelaajan loukkaantuminen olisi aiheuttanut ilman lisäpelaajaa suhteettoman suuria peliminuutteja muille pelaajillemme pelityylistämme ja tiukkarytmisestä sarjasta johtuen, jolloin vastaavasti heidän loukkaantumisriskinsä olisi kasvanut huomattavasti. Loistavasti sujuneen joukkuepelinkin kannalta on turvallisempaa tuoda joukkueeseen tuttu kotimainen pelaaja kuin tuntematon vierasmaalainen, kertoo Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala ajatuksistaan.

- Pidän haasteista ja tässä on yksi sellainen. Haluan omalta osaltani auttaa seuraa, sillä Kouvoilla on ollut iso merkitys urallani. Tarkoituksenani on pelata ja harjoitella parhaan kykyni mukaan ja antaa lepominuutteja niitä tarvitseville. Kouvoilla on hyvä henki ja otteista huokuu iloisuus. Iso kiitos perheelleni, että muiden kiireiden lomassa muutaman viikon rypistys Kouvojen avuksi on mahdollista. Yksi syy paluuseen on myös se, että haluan lopettaa urani pelikentällä Suomen hienoimman koripalloyleisön edessä, valottaa ikitaistelijana tunnettu Sami Laaksonen paluunsa taustoja.

- Sami osoittaa teollaan todellista laji- ja seurauskollisuuttaan. Olen vakuuttunut, että itseni lisäksi suuri joukko Kouvojen ja koripallon ystäviä tervehtii ilolla Samin paluuta koripallokentille, hehkuttaa tyytyväinen Kouvojen puheenjohtaja Juhani Pousi.

Seuraava Kouvojen Korisliigan ottelu on tulevana perjantaina Kouvolassa, jolloin vastustajaksi saapuu Componenta Karkkilasta. Kouvot hävisi tämän kauden ensimmäisen kohtaamisen, joten isännillä on kalavelkoja maksettavanaan.

8. joulukuuta Kouvot matkustaa Vantaalle Suomen Cupin loppuotteluun, jossa joukkue kohtaa Lappeenrannan NMKY:n.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

Näytä lisää vastaavia