11.4.2025 20:17 Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

Lassi Nikkarisella ja päävalmentaja Vesa Vertiolla on ollut kauden varrella useasti aihetta tyytyväisyyteen. Kuva: Samira Lee
Miesten Korisliigan välieräsarjoista ensimmäinen eteni tänään 3–0-tilanteeseen, kun Helsinki Seagulls taivutti kotikentällä Salon Vilppaan 92–73 (53–43). Välierissä pelataan neljästä voitosta.
Seagulls otti alkuun vahvan johtoaseman pussittamalla ensimmäisellä jaksolla 34 pistettä ja kolmannella jaksolla puolusti niin väkevästi, että Vilpas jäi kymmeneen. Vilpas voitti pisteissä kuitenkin toisen neljänneksen.
Voittajien pistejohtajia pelissä olivat Tevin Olison ja Lassi Nikkarinen kumpikin 18:lla. Lisäksi Nikkarinen jakoi viisi merkinnän arvoista syöttöä ja riisti kolmesti.
Vilppaan parhaat pistesaldot, 15 per pelaaja, nähtiin Donovan Donaldsonilta ja Omar Paynelta. Joukkuetoveri Samu Adler upotti kahdeksan ja kommentoi peliä Ruudun lähetyksessä:
– Seagulls heitti todella hyvin tänään, kun taas meillä ei pallo uponnut koriin oikein mistään. Hyökkäystilanteissa oli vaikeuksia saada peli käyntiin, ja olimme vähän passiivisia. Seagullsin kokoonpano on täynnä hyviä pelaajia, ja porukasta löytyy todella hyviä puolustajia sekä fyysisiä ja taitavia pelaajia.
Sarjan seuraava – mahdollisesti ratkaiseva – ottelu pelataan maanantaina 14. huhtikuuta.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.